Ile wojska w polityce
Generałowie: spocznij!
Jeśli w egipskich wyborach wygra Bractwo Muzułmańskie, zmusi armię do politycznego odwrotu. A trzęsący krajem wojskowi wylądują na ławie oskarżonych. Politycy w mundurach, rządzący z tylnego siedzenia, zostaną już tylko w Pakistanie.
Pokaz armii pakistańskiej.
WAHEED KHAN/EPA/PAP

Pokaz armii pakistańskiej.

Większość państw na świecie posiada armie, w Pakistanie armia posiada państwo – to popularne powiedzenie najlepiej opisuje rolę, jaką odgrywa w tym kraju wojsko. Pakistańska armia to najlepsza i najsprawniejsza instytucja kraju, gwarant stabilności i integralności państwa, duma obywateli. To najliczniejsze wojsko muzułmańskie na świecie i jedyne wśród krajów muzułmańskich dysponujące bronią jądrową. Silna armia jest potrzebna ze względu na Indie, z którymi Pakistan przegrał już trzy wojny i bardzo nie chciałby przegrać kolejnej. Dlatego większość z ponad 600 tys. pakistańskich żołnierzy stacjonuje przy wschodniej granicy. Indie nadają się na śmiertelnego wroga. Dlatego im gorzej w stosunkach pakistańsko-indyjskich, tym lepiej dla armii. Ale armia to jednocześnie największy problem Pakistanu.

Od czasu uzyskania w 1947 r. przez Pakistan niepodległości wojskowi rządzili krajem przez blisko 20 lat. W przerwach, kiedy akurat nie rządzili, sprawowali kontrolę z tylnego siedzenia. Zawsze gotowi wkroczyć do akcji, aby wziąć władzę. Nie inaczej jest i dziś.

Pakistan: szara eminencja

Rezygnacja generała Perveza Musharafa w sierpniu 2008 r. ostatecznie skończyła okres dyktatury i przywracała demokrację. Armia wycofała się do koszar, ale nie przestała rządzić. Strategiczne decyzje nadal zapadają raczej w Rawalpindi – siedzibie kwatery głównej armii – niż w Islamabadzie, siedzibie rządu.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną