Przeludniony świat – co dalej?
Demony demografii
31 października w Manili na Filipinach urodziła się Danica Camacho. Z tym niemowlęciem liczba Ziemian osiągnęła 7 mld. Kiedy to czytacie, w każdej sekundzie rodzi się co najmniej dwoje dzieci. Otwierać szampana czy się martwić?
Przepełniony pociąg opuszcza stację kolejową w Dhace w Bangladeszu.
Rafiquar Rahman/Reuters/Forum

Przepełniony pociąg opuszcza stację kolejową w Dhace w Bangladeszu.

ONZ wybrała Danicę dla symbolu. Nawet w Europie błędy w spisach ludności bywają ogromne: profesor demografii z Oxfordu przypomina, że podczas spisu ludności Wielkiej Brytanii w 2001 r. nie było pewności, czy błąd nie wyniósł prawie miliona osób na 60 mln. W każdym razie na pewno pod koniec tego roku lub na początku 2012 r. Ziemia bije kolejny rekord: nowy miliard przybył w ciągu zaledwie 12 lat!

Pochwała płodności towarzyszyła historii człowieka od zawsze. Bóg wybierając Abrahama obiecał mu, że jego potomstwo będzie tak liczne jak mnogość ziaren piasku. Mnogość była gwarancją dostatku – i zwłaszcza potęgi wojskowej państwa. Mówił o tym Fryderyk Wielki, potwierdzając intuicyjny sąd, utrzymujący się w umysłach do dziś. Pierwszym, który ostrzegał, że wydajność Ziemi ma swój kres, był Tomasz Malthus (1766–1834) i w demografii nie ma człowieka, który zdobyłby sobie tak złą sławę jak on. Maltuzjanizm to dziś określenie pogardliwe, niemal przestępcze. Malthus dostrzegł stałą tendencję na naszej planecie: że środków żywności na Ziemi przybywa w postępie arytmetycznym, a ludzi – w postępie geometrycznym. A że był nie tylko ekonomistą, ale i anglikańskim księdzem, doradzał ludziom, by się mniej mnożyli (późne zawieranie małżeństw, dobrowolne wyrzeczenie się seksu). Malthus szedł pod prąd: fantastyczna rewolucja przemysłowa upewniała człowieka w przekonaniu, że swe możliwości, a zatem i zasoby, może bez porównania zwiększyć.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną