WYWIAD: III Rewolucja Przemysłowa receptą na kryzys
Tu trzeba nowej energii
Jeremy Rifkin, amerykański politolog, autor głośnej książki „Europejskie marzenie”, o tym, jak Europa może odzyskać gospodarczy wigor.
Jeremy Rifkin: Żeby obronić poziom życia Europejczyków oraz europejski model społeczny– potrzeba nowej wizji projektu europejskiego.
NASA/SPL/EAST NEWS

Jeremy Rifkin: Żeby obronić poziom życia Europejczyków oraz europejski model społeczny– potrzeba nowej wizji projektu europejskiego.

Jacek Żakowski: – Jak się ma pańskie europejskie marzenie?
Jeremy Rifkin: – Marzenie ma się świetnie. Jest problem z realizacją.

Dlaczego?
By obronić swoje wielkie marzenie, Europa musi podjąć nowy wielki projekt.

Nowa integracja?
Ale nie taka, o jakiej się ostatnio mówi. Integracja polityczna jest ważna. Synchronizacja podatkowa i budżetowa jest ważna. Ale to jest tylko odpowiedź na pytanie: jak? A kluczowe jest pytanie: co? Co będzie kołem zamachowym dobrej przyszłości Europy.

No właśnie, co?
Unia walczy o finansową stabilność. To jest wyzwanie chwili. Bo rynki finansowe przestały Europie ufać. Mówią: za dużo macie długów, nie wierzymy, że je spłacicie, państwa wciąż za dużo wydają w stosunku do dochodów. Rynki chcą oszczędności, cięć, zmniejszenia proporcji długu do PKB. Politycy tych oczekiwań słuchają, więc tną wydatki – zwłaszcza w najbardziej zadłużonych krajach. A wtedy rynki mówią – zaraz, zaraz. Może teraz trochę mniej wydajecie, ale jednocześnie tłumicie swój wzrost gospodarczy w przyszłości.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną