Putin i jego szanse oraz alianse
Skazany na kryzys
Władimir Putin wygra marcowe wybory prezydenckie w Rosji, ale rządzić będzie mu o wiele trudniej niż przez dwie poprzednie kadencje.
Ostatnie wydarzenia w Rosji wyraźnie wskazują na kryzys nie tylko tandemu Putin-Miedwiediew, ale całego systemu władzy.
Sergei Karpukhin/Reuters/Forum

Ostatnie wydarzenia w Rosji wyraźnie wskazują na kryzys nie tylko tandemu Putin-Miedwiediew, ale całego systemu władzy.

Do wyborów prezydenckich Władimir Putin przygotowuje się co najmniej od jesieni. Już we wrześniu obserwatorzy w Moskwie zauważyli u premiera krwiaki pod oczami, nieomylny znak, że Putin poddał się operacji plastycznej. Zimą przyszedł czas na zastrzyki z botoksu, po których oblicze kandydata nabrało nienaturalnej krągłości i gładkości. Ale nawet te korekty plastyczne nie pomogły ukryć zdenerwowania, gdy przyszło mu komentować wynik własnej partii w grudniowych wyborach do Dumy Państwowej.

Jeszcze kilka lat temu obnażony tors Putina wystarczał za całą kampanię wyborczą. Dziś zużyły się jego tradycyjne chwyty w dialogu ze społeczeństwem, a premier tak bardzo wystraszył się niełaski, w jaką popadł u Rosjan, że w desperackim posunięciu odcina się od własnej partii. „Władimir Putin nigdy nie był bezpośrednio związany z Jedną Rosją” – oświadczył jego rzecznik Dmitrij Pieskow dzień po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych. Co się stało z ojcem narodu, który na swych barkach od ponad dekady trzymał cały system władzy? Jak zamierza wygrać wybory prezydenckie?

Upokorzony macho

Państwowa telewizja upokorzonego Putina pokazała tylko raz. I to tylko przez niedopatrzenie i zbytnią pewność siebie, bo kto przy zdrowych zmysłach mógł się spodziewać, że fani brutalnych sportów urządzą sobie pośmiewisko z premiera dżudoki, twardziela, który ani na macie, ani w polityce nie uznaje miękkich środków perswazji i preferuje prosty język siły?

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną