Rosną polityczne wpływy mormonów w USA
Mormoni idą na Waszyngton
Wspólnota mormońska w Ameryce liczy 6 mln wyznawców. Dwóch z nich – Jon Huntsman i republikański faworyt Mitt Romney – wystartowało nawet w wyścigu o prezydenturę. I choć Huntsman już się wycofał, wpływy polityczne mormonów wyraźnie rosną.
Jon Huntsman z rodziną, Myrtle Beach.
Emmanuel Dunand/AFP/EAST NEWS

Jon Huntsman z rodziną, Myrtle Beach.

Media wieszczą wręcz czas mormonów. Na Broadwayu pojawił się musical o mormonach „The Book of Mormon”, w kanale HBO – serial o konserwatywnej mormońskiej rodzinie „Big Love”. Popularny showman Jay Leno żartował w swoim programie telewizyjnym, że multimilioner Mitt Romney na wakacje jeździ do Złotej Świątyni Sikhów w Indiach. Żart się sikhom nie spodobał. Ambasador Indii w Waszyngtonie złożył oficjalną skargę na satyryka. Zdaniem jego fanów, Hindusi nie wykazali się specjalnie poczuciem humoru. Mormoni, choć w większości purytańscy, nie mają z żartami problemu. Nawet z samych siebie. Oto próbka.

Po czym poznać, że jesteś mormonem? Po tym, że kiedy wymieniasz nazwę Salt Lake City (stolica mormonizmu), nie wymieniasz nazwy stanu, w którym to miasto leży (Utah), bo uważasz, że to wiedzą wszyscy ludzie na świecie. Albo taki o hipisie dyslektyku (trzeba wiedzieć, że potoczny angielski skrót oficjalnej nazwy Kościoła mormońskiego to LDS). Otóż hipis dyslektyk zamiast LSD wziął LDS i wyruszył w misję ewangelizacyjną (mission) zamiast w narkotyczny trip.

W połowie stycznia znany ośrodek badawczy Pew Center opublikował ciekawe wyniki badań dotyczących mormonów w społeczeństwie; okazuje się, że sytuacja się poprawia, ale wciąż nie jest idealna. Prawie połowa pytanych mormonów amerykańskich skarży się na dyskryminację, a aż sześciu na dziesięciu z nich uważa, że Amerykanie nie wiedzą, czym jest wspólnota mormońska (licząca dziś obok 6 mln osób w USA dalsze 3,5 mln w krajach Ameryki Południowej, na całym świecie 14 mln, w Polsce ok.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną