Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Tej bitwy raczej nie wygramy

"Polskie obozy śmierci" w mediach

Kolejne medium amerykańskie – Associated Press, AP – poleca autorom depesz, by nie pisali o „Polish death camps”. Kolejne, bo wcześniej – w marcu ub. roku – tak samo postąpił The New York Times.

Podobne nakazy wprowadziły niektóre media kanadyjskie. Wszystko to pod presją Polaków lub obywateli polskiego pochodzenia w tych krajach.
Wiadomość o AP witam z zadowoleniem, ale nie wierzę, że ta walka jest do wygrania. Polonia protestuje, bo uważa że takie określenie nie tylko jest ciężkim kłamstwem historycznym, ale godzi w nasz narodowy wizerunek. Z tym protestami mam taki kłopot, że wyczuwam w nich coś, jakby podejrzenie jakiegoś spisku wymierzonego w Polskę.

Nie ma na taki spisek żadnych dowodów. Mimo to odwiedzając USA nasłuchałem się nieraz od Polonusów (a nawet od niektórych tamtejszych działaczy i dyplomatów RP) o tym, że za tym terminem stoją antypolscy Żydzi.

Tymczasem powody, że określenie się utrzymuje w mediach zagranicznych są mniej demoniczne. Chodzi o to, że tak jest krócej i że np. po angielsku ten zwrot może mieć równie dobrze sens topograficzny: obozy na terenie Polski, bez przesądzania, kto je założył i utrzymywał. Podobnie jak po polsku  „obóz niemiecki” (np. sportowy) może oznaczać, że mieszkają w nim Niemcy, ale niekoniecznie że jest w Niemczech albo że go Niemcy założyli.

Używanie nieszczęsnego zwrotu wynika więc moim zdaniem z typowych dla łowców newsów przypadłości: ignorancji historycznej i brak czasu, a nie ze złej woli. Bo jakby mieli więcej czasu, to może by sprawdzili, pomyśleli, poprawili. Niestety, idziemy w mediach raczej w przeciwnym kierunku.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną