Kochane, nienawidzone, nieznane: arabskie pierwsze damy
Żony dyktatorów

JORDANIA: Królowa Rania, żona Abdullaha II ibn Husajna

Jedna z najbardziej podziwianych i kochanych żon dyktatorów, chociaż w pewnym sensie w Jordanii jest „obca”. Jest przecież urodzoną w Kuwejcie Palestynką. To córka lekarza, gruntownie wykształcona absolwentka wydziału biznesu i administracji na Uniwersytecie Amerykańskim w Kairze. Pracując w firmie Apple w Ammanie swego przyszłego męża, oficera jordańskiej armii, poznała na przyjęciu zorganizowanym przez córkę ówczesnego króla Jordanii. Ponoć była to miłość od pierwszego wejrzenia. Wówczas nie zanosiło się, że będzie królową, ponieważ książę Abdullah nie był pierwszy w kolejce do tronu. Na krótko przed śmiercią jego ojciec zmienił jednak kolejność dziedziczenia i nieoczekiwanie wskazał na swego następcę Abdullaha.

 

Królowa Rania - aktywnie uczestniczy w wielu ważnych międzynarodowych spotkaniach. Na fot. w Davos.
Worl Economic Forum/Flickr CC by SA

Królowa Rania - aktywnie uczestniczy w wielu ważnych międzynarodowych spotkaniach. Na fot. w Davos.

42-letnia Rania od lat uchodzi za wzór elegancji i dobrego smaku, próbuje też odczarować wizerunek bliskowschodniej kobiety, za co kilka lat temu została nagrodzona przez serwis Youtube, w którym umieszczała filmiki poświęcone obalaniu stereotypów dotyczących arabskich kobiet. Królowa troszczy się także o dzieci (sama jest matką czwórki); to ona stworzyła program na rzecz wyposażenia najbiedniejszych szkół publicznych, a także centrum pomocy dla biednych i wykorzystywanych dzieci, przeforsowała zasadę, by również kobiety mogły przekazywać obywatelstwo swoim dzieciom. Zajmuje się też programami wspierającymi przedsiębiorczość kobiet, na rzecz ubogich rodzin Jej zaangażowanie zostało dostrzeżone także w świecie. Pięć lat temu jako pierwsza w historii otrzymała tytuł adwokata UNICEF na rzecz dzieci.

Jej wpływy sięgają daleko poza granice Jordanii. Aktywnie uczestniczy w światowych szczytach, a do grona jej bliskich znajomych należy Bono i Bill Gates. Od lat znajduje się w czołówkach zestawień najpiękniejszych kobiet, monarchiń i pierwszych dam.

Na tym doskonałym wizerunku pojawiła się jednak rysa. W zeszłym roku, na fali rewolucji w świecie arabskim 36 przywódców beduińskich w Jordanii oskarżyło Ranię i jej rodzinę o uwłaszczenie się na państwowej ziemi, a także o wtrącanie się do rządzenia państwem. Dwór nie odniósł się do tych zarzutów.

 

Ważne w świecie

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj