Komu przeszkadzają muzułmanie w Izbie Lordów
Lordowie Allaha
W brytyjskiej Izbie Lordów zasiada troje znanych muzułmanów z tytułami szlacheckimi. 1700 meczetów stojących w kraju to wciąż niewiele, ale dla niektórych Brytyjczyków już za dużo.
Trzy główne partie mają w Izbie Lordów wpływowych polityków wyznających islam.
Ian JonesIan Jones/BEW

Trzy główne partie mają w Izbie Lordów wpływowych polityków wyznających islam.

Ojciec najbardziej dziś znanej muzułmanki w brytyjskiej polityce przybył na Wyspy z Pakistanu z dwoma funtami w kieszeni. Imał się różnych prostych zawodów, pracował głównie jako kierowca. W końcu założył firmę produkującą łóżka i zarobił swój pierwszy milion. Wykształcił wszystkie córki (pięć). Jedna z nich, Sajeda Warsi, to właśnie najbardziej znana brytyjska parlamentarzystka. Sympatyczką Partii Konserwatywnej stała się pod wpływem sukcesu ojca. Safdar Husain uczył córki tak: pracuj ciężko, zdobądź wykształcenie, interesuj się sprawami publicznymi, bądź patriotką państwa brytyjskiego, w którym tacy jak ty mogą robić kariery. Dzięki temu, nie wyrzekając się swych korzeni, będziesz miała dobre życie w Anglii. Rzeczywiście. Skończyła prawo, ostatecznie wylądowała w polityce.

Polityka brytyjska jest podobnie brutalna jak polska i dopiero od czasów lady Thatcher mniej mizoginiczna. Polityczny konserwatyzm brytyjski jest jednak otwarty: jeśli masz zdolności przywódcze, pomożemy ci się przebić. Konserwatyści zdobyli się na coś, co się nie śniło brytyjskim socjalistom, tak przecież postępowym społecznie. Doprowadzili do powstania w 1979 r. pierwszego rządu brytyjskiego z kobietą jako premierem. Furtki do polityki dla zdolnych kobiet nigdy już po Thatcher nie zatrzasnęli. Sajeda Warsi doszła do prestiżowych funkcji w Partii Konserwatywnej: od 2010 r.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną