Watykan: co ujawnił kamerdyner
Wszyscy ludzie papieża
W Watykanie spisek goni spisek, dwór walczy o wpływy, służba kradnie papiery. Wszyscy są podejrzani, a winnych i tak osądzi ostatni monarcha absolutny Europy.
Benedykt XVI ze swoim kamerdynerem Paolo Gabrielem, jeszcze przed skandalem.
Luca Bruno/AP/EAST NEWS

Benedykt XVI ze swoim kamerdynerem Paolo Gabrielem, jeszcze przed skandalem.

Tym razem Czarny Piotruś okazał się Pawełkiem, po włosku Paoletto. Tak najbliżsi współpracownicy Benedykta XVI nazywali 46-letniego Paolo Gabriele, papieskiego kamerdynera, który stał się twarzą najpoważniejszego skandalu obecnego pontyfikatu. Kamerdyner należał do zaufanego kręgu papieskiego dworu, miał nieograniczony dostęp do papieża i spędzał z nim mnóstwo czasu. Był pierwszą osobą, którą Benedykt spotykał po przebudzeniu, i ostatnią, która widziała papieża przed snem. Ubierał jego świątobliwość, dbał o apartamenty, uczestniczył w codziennych mszach w prywatnej kaplicy, podawał do stołu, nalewał papieżowi jego ulubioną pomarańczową fantę, towarzyszył podczas setek oficjalnych uroczystości, na przykład trzymając parasol nad głową Ojca Świętego.

Do ostatnich dni maja niepozorny brunet w ciemnym garniturze, w papamobile siedzący obok kierowcy, pozostawał jednym z wielu anonimowych ludzi z otoczenia papieża. Ot zwyczajny ochroniarz. Kamerdyner zyskał ogólnoświatową niesławę, gdy wyszło na jaw, że od miesięcy przekazywał włoskiej prasie prywatną korespondencję i notatki papieża, ujawniając przy tym niewygodne tajemnice Watykanu. Gabriele został przyłapany, aresztowany, trafił w ręce watykańskiego wymiaru sprawiedliwości i będzie sądzony zgodnie z prawem ostatniej monarchii absolutnej w Europie. Śmierć mu nie grozi, z katalogu watykańskich kar wykreślił ją Paweł VI, ale kara za zdradę namiestnika Chrystusa nie może być lekka, grozi mu 30 lat więzienia.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną