Czy Niemców stać, aby utrzymywać Europę?
Wielki Księgowy
Miał być kanclerzem, prezydentem Niemiec, szefem Eurogrupy. Nic z tego się nie ziściło, ale Wolfgang Schäuble jest dziś najpotężniejszym ministrem w Europie. Pilnuje kasy Niemiec. W Berlinie nazywają go współkanclerzem.
Schäuble porusza się na wózku od 1990 r., gdy postrzelił go szaleniec.
Ullstein bild/BEW

Schäuble porusza się na wózku od 1990 r., gdy postrzelił go szaleniec.

Ktoś powiedział do mnie: „Niech pan nie wstaje”. A ja na to: „Może pan być spokojny, że tego nie zrobię”. Wolfgang Schäuble jest sparaliżowany od obojczyka w dół, nie może wstać, do nikogo podejść, wyjść czy trzasnąć drzwiami. Ale potrafi żartować z własnej niepełnosprawności. Żeby z nim porozmawiać, koledzy ministrowie muszą stać w pokłonie albo kucać przy jego wózku. On sam najbardziej lubi rozmawiać przy stole, wtedy rozmówcy też siedzą. Ale nawet gdy stoją, niemiecki minister finansów potrafi sprowadzić ich do parteru. Ostatnio Baracka Obamę, gdy prezydent USA krytykował Niemcy za brak zdecydowania w walce z kryzysem. „Niech pan Obama zajmie się własnym deficytem, bo jest większy niż ten strefy euro” – wypalił Schäuble w wywiadzie. A jak na niego to i tak delikatna riposta.

Dwa lata temu rzecznik ministerstwa finansów zapomniał rozdać dziennikarzom tabele z danymi przed konferencją prasową. Gdy tylko zaczął powitanie, Schäuble wszedł mu w słowo i z uśmiechem rozpoczął tyradę: „A mówiłem panu 20 minut temu, że byłoby pięknie, gdyby rozdano dane”. Przez salę przechodzi szmer rozbawienia, upokorzony rzecznik zapewnia, że tabele zaraz dotrą, po czym próbuje kontynuować konferencję. Ale minister jedzie dalej: „Panie Offer, niech pan nie gada, tylko zadba o to, by te liczby zostały natychmiast rozdane.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną