Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Profesor dyplomacji

Kissingera uważa się powszechnie za wyznawcę Realpolitik, działań podyktowanych nie tyle amerykańskim idealizmem, ile trzeźwą kalkulacją korzyści.

Henry Kissinger urodził się w Niemczech jako Heinz Alfred Kissinger. W 1938 r. z obawy przed prześladowaniami Żydów rodzina emigrowała do USA, Kissinger uzyskał obywatelstwo w 1943 r., a rok później, już jako żołnierz amerykański, uczestniczył w wyzwalaniu i denazyfikacji Niemiec. Stał m.in. na czele ekipy kontrwywiadu, która wyłapywała funkcjonariuszy gestapo w Hanowerze. Po wojnie studiował na Harvardzie, z uczelnią tą był związany całe życie, w 1954 r. obronił pracę doktorską (o budowaniu pokoju w Europie w epoce Klemensa von Metternicha) i został tam profesorem nauk politycznych. Realizując swe ambicje polityczne, zaczął doradzać ówczesnemu gubernatorowi Nowego Jorku Nelsonowi Rockefellerowi, który jednak nie zdobył prezydentury. Doradzał innym prezydentom i ważnym instytucjom rządowym.

W 1969 r. Richard Nixon mianował go swoim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego, a w 1973 r. sekretarzem stanu. Kissingerowi można przypisać trzy przełomowe osiągnięcia z tego okresu: odprężenie w stosunkach z ZSRR (zawarcie porozumienia SALT I – o ograniczeniu broni strategicznych), nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Chinami (potajemne przygotowanie pierwszej podróży amerykańskiego prezydenta do Chin w 1972 r.) i zakończenie wojny wietnamskiej (podpisanie porozumień paryskich w 1973 r., za co Kissinger dostał, wraz z negocjatorem wietnamskim, pokojową Nagrodę Nobla). W tym samym roku odegrał istotną rolę w negocjacjach o wstrzymaniu ognia w wojnie Jom Kippur między Izraelem a Egiptem.

Wśród licznych książek Henry’ego Kissingera głównym dziełem pozostaje „Dyplomacja” (wyd. polskie 1996 r.). Regularnie spotyka się z Władimirem Putinem, w Chinach był w sumie 50 razy. Najnowsza książka „O Chinach” omawia filozofię i politykę tego kraju. Kissinger od dawna kieruje zespołem eksperckim, który poufnie i odpłatnie doradza rządom i firmom w wielu krajach świata. Był też obiektem bardzo poważnej krytyki: zarzucano mu m.in. potajemne wspieranie puczu w Chile w 1973 r. oraz czyniono odpowiedzialnym za bombardowania Kambodży w końcowym okresie wojny wietnamskiej.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną