Chorwacja - 28 członek Unii Europejskiej
Ucieczka z Bałkanów
1 lipca Chorwacja ma zostać 28 członkiem Unii Europejskiej, zostawiając za sobą przeszłość i sąsiadów.
Ułaskawienie generała Ante Gotoviny przez Międzynarodowy Trybunał ds. Zbrodni w b. Jugosławii wywołało entuzjazm Chorwatów i zaważyło na ich stosunku do Unii.
Antonio Bronic/Reuters/Forum

Ułaskawienie generała Ante Gotoviny przez Międzynarodowy Trybunał ds. Zbrodni w b. Jugosławii wywołało entuzjazm Chorwatów i zaważyło na ich stosunku do Unii.

Bóg, dzieląc swe włości, zapomniał o Chorwatach – twierdzą do dziś sami zainteresowani. Kiedy upomnieli się o miejsce na Ziemi, Stwórca – chcąc naprawić niedopatrzenie – przydzielił im to, które zamierzał zachować dla siebie. Przyjazny klimat, niezwykłe krajobrazy, szmaragdowe morze z bogactwem jadalnych stworzeń, boskie plaże, bujna roślinność, figi, oliwki, winogrona, lawenda.

Mimo to chorwackie wybrzeże Adriatyku długo świeciło pustką. Przez niemal 18 lat po wojnie domowej, która rozsadziła Jugosławię i wstrząsnęła Bałkanami, Chorwacja przechodziła burzliwy okres między jedną wspólnotą a drugą. W 2013 r. ten etap prawdopodobnie się zakończy, a Chorwaci zrobią ostatni krok w stronę normalności – zgodnie z planem 1 lipca ich kraj zostanie członkiem kolejnej wspólnoty, Unii Europejskiej.

Jugosłowiańskie schronisko

Chorwaci już nie raz przerabiali takie wspólnotowe życie. Gdy w 1945 r. powstała Jugosławia, była dla Zagrzebia wybawieniem. W czasie wojny chorwacki reżim ustaszów, kierowany przez Ante Pavelicia, blisko współpracował z III Rzeszą i Włochami Mussoliniego. Ustasze dopuścili się wówczas wielu czystek etnicznych i mordów, zwłaszcza na Serbach, ale również na Żydach i Romach. Przystępując w ostatniej chwili do obozu zwycięzców, Chorwaci uniknęli osądzenia za kolaborację. Ich kraj zyskał w ramach Jugosławii sporą autonomię.

O swoją chorwacką ojczyznę dbał też Josip Broz Tito, który przez 35 lat niepodzielnie rządził Jugosławią.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną