Kobiety z US Army na front
Równaj krok!
Żołnierki z armii USA trafią na pierwszą linię frontu. Według Pentagonu, nie ma podstaw, by sądzić, że poradzą sobie gorzej od mężczyzn. Przeciwnie – już dziś w Afganistanie wiele z nich sprawdza się lepiej niż ich koledzy.
Za równouprawnieniem kobiet w armii przemawia argument mówiący, że w ostatnich dwóch dekadach zasadniczo zmienił się charakter wojen.
Scott Olson/Getty Images/FPM

Za równouprawnieniem kobiet w armii przemawia argument mówiący, że w ostatnich dwóch dekadach zasadniczo zmienił się charakter wojen.

Mary Jennigs była pilotem helikoptera ratunkowego, który w Afganistanie transportował rannych żołnierzy. 29 lipca 2009 r. w jej kokpicie eksplodował pocisk wystrzelony przez talibów. Mimo 18 odłamków tkwiących w udzie i w ramieniu dalej pilotowała, a załoga jej helikoptera zbierała poszkodowanych i ostrzeliwała przy tym wroga. Choć kapitan Jennigs miała na koncie walkę z przeciwnikiem, paradoksalnie nie mogła ubiegać się o żadne poważne stanowisko dowódcze, ponieważ dowódca musi… wykazać się doświadczeniem bojowym. A za takie amerykańskie ministerstwo obrony nie mogło uznać akcji z lipca 2009 r., bo oficjalnie Jennigs nie brała udziału w żadnym boju. Według ówczesnych przepisów stanowisko pilota helikoptera nie miało charakteru bojowego. Dlatego było dostępne dla kobiet.

Na pocieszenie zwierzchnicy awansowali Jennigs do stopnia majora, za poniesione rany otrzymała też Purpurowe Serce. Nie poddała się jednak – w listopadzie zeszłego roku zaskarżyła zakaz służby kobiet na stanowiskach bojowych do Sądu Najwyższego i stała się jedną z twarzy debaty o równouprawnieniu w armii. Sytuację pani major rozumie Tammy Duckworth, też była pilot helikoptera. W 2004 r. iraccy powstańcy trafili granatnikiem jej Black Hawka. Duckworth straciła obie nogi, lekarze ledwo odratowali jej rękę. Po opuszczeniu armii dostała się do Izby Reprezentantów z ramienia Partii Demokratycznej i dziś jest najlepiej rozpoznawalną zwolenniczką zrównania żołnierzy z żołnierkami.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną