Bill O'Reilly - lokomotywa telewizji Fox News
Potwornie niepokorny
Czarni są niemoralni, biedni są leniwi, kobiety islamu brzydkie, kara śmierci za mało okrutna, a wszystkiemu winni pedzie, uniwersyteckie mięczaki i lewacy z Hollywood – tak świat przedstawia Bill O’Reilly. Jego show to lokomotywa telewizji Fox News, a książki sprzedają się w milionowych nakładach.
O Reilly w debacie z satyrykiem Johnem Stewartem: „Busha dawno nie ma. To nudne, żeby wciąż obciążać go za wszystkie błędy.”
Jamie McCarthy/Getty Images/FPM

O Reilly w debacie z satyrykiem Johnem Stewartem: „Busha dawno nie ma. To nudne, żeby wciąż obciążać go za wszystkie błędy.”

Bill O’Reilly chwali się, że praca w telewizji nauczyła go pisać dla ucha, nie oka. Tekst ma się czytać, jakbyśmy słuchali spikera filmu dokumentalnego: „W deszczu i błocie po kostki 50-tysięczny tłum złożony z kobiet i mężczyzn czeka, by zobaczyć, jak Abraham Lincoln będzie składał przysięgę rozpoczynającą jego drugą kadencję...”.

Recepta działa, no, może niezupełnie sama recepta – jest jeszcze autoreklama we własnych programach, które oglądają miliony. Półminutowa zachęta do przeczytania własnej książki – i ludzie biegną do księgarni albo surfują do Amazona.

O’Reilly, 64 lata, największa gwiazda prawicowej publicystyki w USA, zajął pierwsze i drugie miejsca na listach bestsellerów w kategorii literatura faktu za 2012 r. dzięki książkom „Killing Lincoln” (właśnie ukazuje się po polsku) i „Killing Kennedy”. O’Reilly raz jeszcze zabił Lincolna i Kennedy’ego, a czytająca Ameryka przeżywa na nowo historie zamachów na swoich przywódców.

Z drapieżnikiem w studiu

Studio telewizyjne w programie „O’Reilly Factor” ma scenografię typowego programu informacyjnego. O’Reilly siedzi za stolikiem, czyta wiadomości. Jeden news, drugi. Przy którymś z kolei nastrój się zmienia.

„Plebiscyt w San Francisco: mieszkańcy miasta sprzeciwili się prowadzeniu rekrutacji do wojska w szkołach publicznych” – czyta O’Reilly.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną