Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Słowacja: Kryzys uczy sztuki zaciskania pasa

Słowacy nauczyli się żyć z kryzysem. Słowacy nauczyli się żyć z kryzysem. Scott Griessel / PantherMedia
Kupowanie używanej odzieży, międzysąsiedzka wymiana usług czy też grupowe spędzanie wakacji. Oto niektóre nowe nawyki „mieszkańców Słowacji, którzy – jak powiadamia dziennik Pravda – nie zostali złamani przez kryzys, ale raczej nauczyli się z nim żyć”.
materiały prasowe

Gazeta rozpatruje zmiany zachowań spowodowane przez przeciągający się kryzys gospodarczy w kraju, gdzie oszczędzanie przywołuje wspomnienia biedy z czasów socjalistycznych.

Tak więc, zauważa Pravda, "Niektórzy ludzie nadal kupują towary markowe, gdyż mają potrzebę okazywania, że mogą sobie na to pozwolić. Ale coraz więcej osób myśli inaczej: [...] „konsumpcja alternatywna” jest coraz bardziej powszechna, ale, według opinii socjologa, ten trend jest wciąż znacznie mniej widoczny na Słowacji niż w bogatszych krajach Europy Zachodniej".

Preferowanym narzędziem bardziej oszczędnych Słowaków jest Internet, który pozwala im na porównywanie cen i oferuje rozmaite rabaty. Czyli – zgodnie z wyjaśnieniami jednej z konsumentek – udajemy się do fryzjera, kosmetyczki lub w podróż tylko wówczas, gdy jesteśmy zaopatrzeni w kupony zapewniające zniżki. Kupujemy opony, remontujemy mieszkania albo myjemy okna za pośrednictwem witryn oferujących upusty. Pozwala nam to zaoszczędzić kilkaset euro rocznie.

Informacja pochodzi ze strony Presseurop

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną