Czy Wielka Brytania zostanie w Europie?
Pękanie Europy
Rozmowa z Robertem Cooperem, jednym z architektów polityki zagranicznej i obronnej UE, uczestnikiem tegorocznego Polsko-Brytyjskiego Okrągłego Stołu, o kryzysie Europy, z której uciekają Brytyjczycy.
Budowla europejska nie jest tak silna, jak zakładano.
Maciej Jarzebiński/Forum

Budowla europejska nie jest tak silna, jak zakładano.

Adam Szostkiewicz: – Mało kto zna Unię od wewnątrz tak dobrze jak pan. Czym ona jest w istocie?
Robert Cooper: – Praca w Unii Europejskiej odpowiadała mi nawet bardziej niż w brytyjskim MSZ. W Unii nie mamy zderzenia kultur, mamy wielość kultur. Miałem pracownicę Hiszpankę, która była niezadowolona, że jeszcze nie awansowała. Podczas rozmowy jej niezadowolenie rosło. Stawała się bardziej hiszpańska, a ja – bardziej brytyjski, to znaczy coraz chłodniejszy i powściągliwy. W końcu oboje zorientowaliśmy się, że to komiczne. W Unii są ludzie patrzący w różny sposób na te same rzeczy. Moi koledzy z Włoch czy Grecji patrzą inaczej niż ci z Brytanii, Niemiec czy Holandii. Ci pierwsi pochodzą z krajów mniej zorganizowanych, patrzą przede wszystkim na ludzi, podczas gdy drudzy lepiej czują znaczenie instytucji. W świecie dyplomacji to, że ma się ludzi z różnych krajów, różniących się poglądami, jest atutem. To źródło kreatywności podobnej do spotkania kultur na polu sztuki. Dlatego nasze MSZ, choć dużo lepiej zorganizowane niż unijne, wydaje mi się mniej ciekawe, bardziej monotonne.

W 2002 r. wydał pan głośną książkę o „pękaniu narodów”, przedstawiającą ideę państwa ponowoczesnego. Ma nim być Unia Europejska. 10 lat później mówi się, że to Europa pęka, a państwa narodowe wracają do gry.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną