Ślązacy z Teksasu
Nasi w Teksasie
Do polskich korzeni przyznaje się ponad 200 tys. mieszkańców Teksasu. Wielu z nich to potomkowie najstarszych śląskich emigrantów, wciąż żyjący w zwartych społecznościach.
Okolice Lytle. Szkolenie koni na rodeo to popularne zajęcie wśród Teksańczyków.
Tomasz Liboska, Michał Jędrzejowski/Polityka.pl

Okolice Lytle. Szkolenie koni na rodeo to popularne zajęcie wśród Teksańczyków.

Gabe

– Droga z Kosciusko do San Antonio zajmowała dziadkowi kilka dni. Wraz z sąsiadami pędził tam bydło na targ. Od tamtego czasu sporo się zmieniło – uśmiecha się Gabriel Korzekwa. Zmieniło się na przykład to, że dziś już nie trzeba być uzbrojonym po zęby. Nie trzeba też powierzać utargu w postaci złotych monet najlepszemu jeźdźcowi na najszybszym koniu w grupie.

Jedna rzecz się nie zmieniła: prawo do posiadania i noszenia broni. W niejednym domu przechowuje się tu prawdziwy arsenał. Podczas gdy przez Amerykę przetacza się nieśmiało debata dotycząca ograniczeń w swobodnym dostępie do broni, w Teksasie prawo to jest liberalizowane. W myśl przyjętej ostatnio regulacji legalnie posiadany rewolwer, ewentualnie pistolet półautomatyczny, można nosić w miejscach publicznych. Don’t mess with Teksas. Nie zadzieraj z Teksasem.

Gabe ma czterech braci, wszyscy zajmują się hodowlą krów na ranczu. To świetnie prosperujący biznes, nie brak tu najnowocześniejszej technologii, jednak Korzekwa ciągle używa koni do pracy z bydłem.

Gabriel zajmuje się również hodowlą i szkoleniem koni na występy rodeo. Jego specjalizacja to team roping – bardzo popularna dyscyplina wśród teksańskich ranczerów, polegająca na dwójkowym zaganianiu bydła z użyciem lassa. Wymaga szczególnej koordynacji jeźdźców i zwierząt.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną