Jeff Bezos, założyciel Amazona, człowiek, który kupił TĘ gazetę
Zbawca czy fałszywy prorok?
Założyciel Amazona Jeff Bezos, który kupił legendarny dziennik „The Washington Post”, to ikona Internetu. Co zrobi lis, który stał się posiadaczem kurnika?
Bezos do niedawna twierdził, ze prasa drukowana ma przed sobą zaledwie 20 lat życia. Tymczasem stał się właśnie właścicielem „The Washington Post”.
Jin Lee/Bloomberg/Getty Images/FPM

Bezos do niedawna twierdził, ze prasa drukowana ma przed sobą zaledwie 20 lat życia. Tymczasem stał się właśnie właścicielem „The Washington Post”.

Jeff Bezos zbliża się do pięćdziesiątki, jest niewątpliwie jednym z najbardziej utalentowanych przedsiębiorców cyfrowego kapitalizmu. Po śmierci Steve’a Jobsa, twórcy koncernu Apple, założyciel i szef Amazon.com przejął miano największego innowatora w branży cyfrowej. Zaczął w 1994 r. od internetowej księgarni. Po dwóch dekadach Amazon.com przekształcił się w jedną z największych na świecie cyfrowych platform oferujących nie tylko towary wszelkiej maści i usługi, lecz także ukrytą w gigantycznych centrach obliczeniowych moc. Ma z niej korzystać nawet CIA w ramach wartego 600 mln dol. kontraktu, choć to porozumienie spowiły czarne chmury po proteście konkurenta, IBM.

Pomnik dla Bezosa

Bezos już w 1999 r. zdobył zaszczytne miano Człowieka Roku nadawane przez tygodnik „Time”. Od tamtego czasu wielokrotnie przyznawano mu wiele honorowych tytułów za zasługi dla biznesu, na jego liście trofeów jest nawet doktorat honoris causa prestiżowej uczelni Carnegie Mellon University. Szef Amazona zapisał się już w historii. To jednak zbyt mało, zdaniem komentatorów o psychoanalitycznym zacięciu, by znaleźć w niej trwałe i godne miejsce – do tego nie wystarczy władza pieniądza. Potrzebna jest jeszcze władza symboliczna.

W Stanach Zjednoczonych doskonałym wcieleniem takiej władzy stał się w ciągu 135 lat istnienia dziennik „Washington Post”.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną