Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

UE zaostrzy swoją politykę wizową

Dla kogo wizy? Dla kogo wizy? arekmalang / PantherMedia
12 września Parlament Europejski przyjął rezolucję zmieniającą rozporządzenie UE (539/2001) w sprawie obowiązków wizowych nakładanych przez niektóre państwa trzecie – w szczególności przez USA i Kanadę – na obywateli UE z Bułgarii, Cypru, Polski, Czech i Rumunii, podczas gdy obywatele tychże państw trzecich mogą bezwizowo przekraczać granice Wspólnoty.
materiały prasowe

O sprawie powiadamia rumuński dziennik Jurnalul National, po czym wyjaśnia, że Bruksela "będzie więc mogła przywrócić wizy dla obywateli USA i Kanady, jeśli Waszyngton i Ottawa nie zrezygnują z obowiązku wizowego dla obywateli UE. Zmiana wejdzie w życie 24 miesiące po opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej".

UE dokona pierwszej oceny nowego mechanizmu w cztery lata po jego wprowadzeniu, precyzuje Jurnalul National.

Jak zauważa Frankfurter Allgemeine Zeitung, rezolucja dopuszcza również – w ostateczności – możliwość zawieszenia zwolnienia z wiz dla obywateli państw trzecich w przypadku masowego i nieuzasadnionego zwiększenia liczby wniosków azylowych z tych krajów w okresie sześciu miesięcy.

Kraje członkowskie UE muszą jeszcze zatwierdzić te zmiany, dodaje niemiecka gazeta, według której "to przede wszystkim rząd niemiecki zaangażował się w sprawę zmiany zasad wizowych, aby sprostać problemowi nieuzasadnionych wniosków azylowych z krajów Bałkanów Zachodnich (Serbii, Macedonii, Bośni) […], których obywatele [niepotrzebujący wiz do UE] wykorzystywali swobodę przekraczania granic UE, aby w Niemczech składać podania o azyl".

Informacja pochodzi z serwisu Presseurop

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną