Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Oktoberfest dla niemięsożerców

W zeszłym roku na Oktoberfest 7 mln uczestników do 15 mln litrowych kufli piwa spożyło pół miliona kurczaków, 116 całych wołów oraz 115 tys. wieprzowych kiełbas. W zeszłym roku na Oktoberfest 7 mln uczestników do 15 mln litrowych kufli piwa spożyło pół miliona kurczaków, 116 całych wołów oraz 115 tys. wieprzowych kiełbas. Michael Dalder/Reuters / Forum

W zgodnej opinii niemieckim Zielonym w ostatniej, fatalnej dla nich, kampanii wyborczej najbardziej zaszkodził pomysł, aby wprowadzić obowiązkowy dzień bezmięsny w fabrycznych i szkolnych kantynach. Ale idea, aby uczynić ukłon w stronę wegan i wegetarian (w Niemczech jest ich blisko 8 mln), opanowała nawet tak konserwatywną instytucję jak trzytygodniowy monachijski Oktoberfest, święto piwa i mięsiwa. W zeszłym roku 7 mln uczestników do 15 mln litrowych kufli piwa spożyło pół miliona kurczaków, 116 całych wołów oraz 115 tys. wieprzowych długich niczym ręka kiełbas (podajemy na odpowiedzialność „Der Spiegel”). Teraz, do 6 października, mają szansę ten rekord pobić.

W tym roku jednak po raz pierwszy od 203 lat, odkąd święto jest obchodzone na pamiątkę ślubu bawarskiego księcia Ludwika, w menu pojawiły się dania dla jaroszy, głównie na bazie soi. A gdyby i tego było mało, można się jeszcze napić… wegańskiego czerwonego wina. Aby nikt nie czuł się obco, wprowadzono nawet „Gejowską Niedzielę”. Teraz ostatnią przeszkodą do pokonania jest piwo bezglutenowe. Bawarskie Stowarzyszenie Piwowarów na razie nie chce o tym słyszeć, bo to urąga tradycyjnej recepturze, ale nawet w Bawarii nigdy nie mówcie nigdy.

Litr piwa kosztuje w tym roku średnio 9,66 euro – 3,6 proc. drożej niż przed rokiem.

Polityka 40.2013 (2927) z dnia 01.10.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną