Więcej bezpieczeństwa, ale żadnej solidarności
Podczas spotkania 8 października w Luksemburgu, poświęconego m.in. kwestii imigracji po tragedii u wybrzeży Lampedusy, ministrowie spraw wewnętrznych państw członkowskich postanowili uszczelnić granice zewnętrzne UE, zwiększyć liczbę odmów wjazdu do Unii oraz wzmocnić walkę z siatkami przemytników, podaje Il Manifesto.
Il Manifesto z 9 października 2013 r.
materiały prasowe

Il Manifesto z 9 października 2013 r.

materiały prasowe

Dziennik, którego tytuł głosi „Wprowadzić w życie Frontex”, tłumaczy, że agencja UE zajmująca się nadzorem granic postanowiła wypłacić Włochom kolejne 2 mln euro, aby łatwiej im było uporać się z napływem imigrantów. Od 2 grudnia Frontex będzie dysponował Eurosurem, systemem nadzoru, którego celem jest zmniejszenie liczby nielegalnych imigrantów i polepszenie skuteczności operacji ratowania ludzi na morzu. Budżet tego systemu będzie wynosił 340 mln euro do 2020 r.

Państwa Dwudziestkiósemki, z Niemcami na czele, odrzuciły jednak prośbę Włoch o większą solidarność całej Unii, m.in. w zakresie przerzucania uchodźców do różnych państw członkowskich, i zmianę europejskich zasad dotyczących imigracji, pisze z kolei Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Ponadto, jak podkreśla Il Manifesto, przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso, i komisarz ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, Cecilia Malmström, udali się 9 października na Lampedusę, w towarzystwie premiera Włoch Enrico Letty i jego ministra spraw wewnętrznych Angelino Alfano. Musieli się zmierzyć z falą protestów mieszkańców wyspy, którzy uważają, że zostali porzuceni, ponieważ sami muszą sobie radzić z problemem napływających imigrantów.

Informacja pochodzi z serwisu Presseurop

Czytaj także

Ważne w świecie

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj