Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Żegnaj, Strasburgu?

Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu Grzegorz Rzeczkowski / Polityka
„Eurodeputowani, którzy są „przeciwnikami Strasburga”, czyli chcą, aby wszystkie spotkania Parlamentu odbywały się w Brukseli, są górą”, co stwierdzają, Les Dernières Nouvelles d’Alsace, dzień po głosowaniu 20 listopada w PE na rzecz raportu Fox-Häfner na temat lokalizacji siedzib instytucji UE.
materiały prasowe

Jednak, jak zauważa dziennik, „wynik, którego się spodziewali przeciwnicy Strasburga – czyli 500 głosów – nie został osiągnięty: tylko 483 eurodeputowanych głosowało ‘za’. Stu czterdziestu jeden posłów było przeciw, 34 wstrzymało się od głosu, m.in. dlatego, że tekst nie przewiduje alternatywy dla Strasburga… i siedziby Parlamentu Europejskiego”.

Mediolańskie Il Sole 24 Ore stwierdza, że ta dyskusja jest „interesująca”,"i to nie tylko dlatego, że to głosowanie pokazuje pewien brak skuteczności związany z anachronizmem. Parlament jest coraz bardziej skuteczny w podejmowaniu decyzji na szczeblu europejskim. Dotąd rządy były w stanie unikać tego tematu, ale – w kontekście rosnącego znaczenia Izby wobec Rady – wydaje się prawdopodobne, że teraz stolice państw członkowskich wezmą pod uwagę to głosowanie".

„Nikt nie może zanegować kosztów związanych z dwoma ogromnymi budynkami, z których jeden, ten w Strasburgu, służy tylko 45 dni w ciągu roku, ale którego trzeba wynajmować, grzać, remontować i utrzymywać w czystości cały czas”, przypomina dziennikarka Anne Blanplain na stronie internetowej Belgijskiego Radia i Telewizji Wspólnoty Francuskiej (RTBF). „Ale trzeba będzie się zdecydować i skończyć z tym światowym, uniwersalnym festiwalem złej woli za każdym razem, gdy ten temat jest poruszany, dodaje.

"Nie ma nawet co poważnie rozważać argumentów, wedle których Strasburg po prostu nie jest w stanie obsłużyć parlamentarzystów. […] Ale niektóre argumenty zwolenników Strasburga też są absurdalne. […] Dla nich jasną rzeczą jest, że Bruksela równa się biurokracja, Rada, Komisja. A Strasburg to demokracja, obywatelstwo, a więc Parlament. Gdybym była jednym z nich, dodałabym: miłość, radość życia, braterstwo, motyle i ładne kwiaty".

Więcej na stronie Presseurop

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną