Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Podsumowanie: Świat 2013

Najważniejsze wydarzenia ze świata w 2013 roku

Obojętność wobec Syrii, Snowden rozpowszechniający tajemnice Ameryki, nowy styl papieski, protesty na Majdanie i, jak co roku, klęski żywiołowe, których nie dało się przewidzieć. Dziennikarze POLITYKI zebrali najważniejsze, najszerzej komentowane i najciekawsze wydarzenia ze świata z mijającego 2013 roku.

Arabom wiatr w oczy

Zima w zniszczonej wojną domową Syrii.Yazan Homsy/Reuters/ForumZima w zniszczonej wojną domową Syrii.

Trudno było wymyślić gorszy scenariusz dla Syrii niż ten, który się zrealizował. Poza tysiącami ofiar przyszła kolejna tragedia – międzynarodowe zapomnienie. Nastroje trochę poprawiła wrześniowa umowa, w której Baszar Asad zgodził się oddać broń chemiczną. W Egipcie armia znów uznała, że jest mądrzejsza od Egipcjan, i w lipcu dokonała zamachu stanu. W Iraku, który przestał już praktycznie istnieć jako jedno państwo, liczba zamachów powraca do poziomu z najgorszego 2006 r. Jedynym pozytywem mógłby być Iran – w listopadzie podpisał z mocarstwami porozumienie nuklearne, znoszące część sankcji. Tyle że Irańczycy to nie Arabowie.

 

 Angela jako Hitler

Zbuntowani Cypryjczycy.Milos Bicanski/Getty Images/FPMZbuntowani Cypryjczycy.

Problemy gospodarcze to jedno, ale w jakim stanie musi być szkolnictwo, skoro młodzi Cypryjczycy porównywali w tym roku Angelę Merkel do Adolfa Hitlera? Szczególnie że w marcu to przede wszystkim Niemcy wzięli na siebie pomoc dla bankrutującego Cypru. Choć jest jedno podobieństwo – po wrześniowym zwycięstwie w wyborach do Bundestagu pani kanclerz (jeśli dotrwa do końca kadencji) będzie rządziła Niemcami tak długo jak jej niesławny poprzednik.

 

 Kaleka Ameryka

Na plakacie Edward Snowden oskarżony o zdradę amerykańskich tajemnic.Philippe Lopez/AFPNa plakacie Edward Snowden oskarżony o zdradę amerykańskich tajemnic.

Na własne życzenie kilkakrotnie w tym roku groziło jej bankructwo (klif fiskalny, limit zadłużenia). W czerwcu szeregowy pracownik wywiadu Edward Snowden wykradł tysiące jej tajemnic, a jesienią powodzenie największej w dziejach reformy systemu zdrowotnego zawisło na szwankującej stronie internetowej. Jakim cudem Ameryka jest wciąż największą potęgą świata?

Nowe buty papieża

Buty z papieskiej szafyMax Rossi/Reuters/ForumButy z papieskiej szafy

Papiestwo zmieniło – niespodziewanie – buty. Z dizajnerskich na nieco rozczłapane, ale za to wygodniejsze na szlakach, jakimi chodzi nowy papież. Czerwone szły od wpadki do wpadki wizerunkowej, czarne od sukcesu do sukcesu. Franciszek wychodził w nich tytuł osobistości roku według tygodnika „Time”.

 

 Unia, lud i barykady

Protestujący Ukraińcy w Kijowie.Sergei Grits/APProtestujący Ukraińcy w Kijowie.

Przyszłość Ukrainy znów decyduje się na Majdanie. Zwolennicy związków z Unią Europejską na wiele dni zabarykadowali się na głównym placu Kijowa, a prorosyjskie władze albo brały opozycję na przeczekanie, albo traktowały gazem łzawiącym i pałkami. Ukraińcy byli bierni, dopóki rząd nie odrzucił umowy stowarzyszeniowej z UE. Później na ulice wyprowadził ich gniew i poczucie straconej szansy. Lepiej późno niż wcale.

 

 Róg niepokoju

Po ataku na centrum handlowe Westgate w Nairobi.Goran Tomasevic/Reuters/ForumPo ataku na centrum handlowe Westgate w Nairobi.

Przez kilka wrześniowych dni Kenia nie kojarzyła się z turystycznym rajem, ale z gehenną klientów centrum handlowego Westgate w Nairobi, zaatakowanego przez somalijskich islamistów. Jednocześnie setki imigrantów z Somalii, Erytrei i Etiopii szukających lepszego życia na Lampedusie przypominają sytym Europejczykom, że kłopoty Rogu Afryki, zwłaszcza upadłej Somalii, to także nasz problem.

Cena tanich ubrań

Ruiny fabryki ubrań w Bangladeszu.Sumon Yusuf/Polaris/EAST NEWSRuiny fabryki ubrań w Bangladeszu.

W katastrofie budowlanej w Bangladeszu zginęło w kwietniu 1129 osób, przede wszystkim szwaczek z fabryk zorganizowanych w ośmiopiętrowym budynku zaprojektowanym jako biurowiec. Po tej tragedii zobaczyliśmy, w jak skandalicznych warunkach szyte są nasze ubrania. I tyle. Fala współczucia i oburzenia minęła, a większość rodzin ofiar i 2,5 tys. rannych nadal czeka na odszkodowania.

 

 Skłócony Wschód

Zniszczony Kościół na Filipinach.Dennis M. Sabangan/EPA/PAPZniszczony Kościół na Filipinach.

Po uderzeniu tajfunu Haiyan świat pospieszył z pomocą Filipińczykom pozbawionym wody, żywności i dachu nad głową. Z pomocą ociągały się jedynie Chiny, skłócone z Filipinami i innymi państwami regionu o przebieg granic morskich. Choć najpoważniejszy ze sporów jest ten chińsko-japoński (nie mijają obawy przed zbrojnym starciem), to i tak na Dalekim Wschodzie nikt nie dorównał wojowniczością Korei Płn., która znów zdetonowała bombę atomową i prawie ruszyła na podbój Południa.

 

 Drugi tryptyk

„Trzy studia do portretu Luciana Freuda” Francisa Bacona.Christie's/AP„Trzy studia do portretu Luciana Freuda” Francisa Bacona.

W listopadzie „Trzy studia do portretu Luciana Freuda” stały się najdroższym dziełem sztuki kiedykolwiek sprzedanym na aukcji. Obraz irlandzkiego samouka Francisa Bacona przedstawia siedzącego na drewnianym krześle wnuka twórcy psychoanalizy, malarza, artystycznego rywala i przyjaciela autora. Tryptyk kupiono za 142,2 mln dol.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wstrząsająca opowieść Polki, która przeszła aborcyjne piekło. „Nie wiedziałam, czy umieram, czy tak ma być”

Trzy tygodnie temu w warszawskim szpitalu MSWiA miała aborcję. I w szpitalu, i jeszcze zanim do niego trafiła, przeszła piekło. Opowiada o tym „Polityce”. „Piszę list do Tuska i Hołowni. Chcę, by poznali moją historię ze szczegółami”.

Anna J. Dudek
24.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną