Matteo Renzi został najmłodszym premierem w UE
Rowerzysta przejmuje rząd
Ma przydomek „człowiek-demolka”, bo od dawna próbuje zdemolować i na nowo ułożyć włoską scenę polityczną. W sobotę został zaprzysiężony na szefa nowego rządu.
Matteo Renzi ma szansę być najmłodszym premierem w UE.
Facebook

Matteo Renzi ma szansę być najmłodszym premierem w UE.

*** Artykuł został aktualizowany po tym, jak w sobotę rząd Matteo Renziego został zaprzysiężony przez prezydenta

Włoska prasa ochrzciła Matteo Renziego przydomkiem „Il rottamatore” (człowiek-demolka) po wiecu we Florencji, kiedy wygrał wybory na burmistrza tego miasta w 2009 roku. Zapowiedział wtedy zmiany w swoim macierzystym ugrupowaniu – centrolewicowej Partii Demokratycznej. Plan ten realizuje precyzyjnie.

Kiedy obejmował stanowisko burmistrza Florencji, miał 34 lata. Wcześniej przez pięć lat był prezydentem Prowincji Florencji (kiedy obejmował to stanowisko, miał tylko 29 lat). Do kolekcji ważnych stanowisk na koncie kilka miesięcy temu dopisał kolejne: szefa Partii Demokratycznej, które zdobył w wewnątrzpartyjnych prawyborach.

To, co jako szef partii zrobił w ostatnich miesiącach, zdaniem prasy zasługuje na miano „pałacowego przewrotu”. Dokonał go, nie będąc członkiem parlamentu, co jest nie lada wyczynem. Serca Włochów podbił, krytykując pochodzącego z tego samego ugrupowania dotychczasowego premiera Enrico Lettę. Staremu już szefowi rządu dostało się za ślamazarne wychodzenie z kryzysu i powolne tempo reform.

W ostatnich kilku tygodniach między nim a Lettą mocno iskrzyło. Wściekły premier zażądał w końcu, by Renzi określił precyzyjnie, czego chce. I określił. Bez ogródek wezwał Lettę do dymisji, by mógł sam utworzyć nowy rząd. W walentynki dymisja leżała już na biurku prezydenta Napolitano. To już trzecia zmiana na stanowisku szefa rządu w ciągu roku.

Renzi uważa, że polityczne elity przeżarte są korupcją, chce dokonać we Włoszech rewolucji – zmieniając przede wszystkim styl uprawiania polityki, ale też walcząc z biurokracją i proponując pakiet dla przedsiębiorców.

Oprócz pomysłów na wyjście z kryzysu Renzi w dodatku doskonale wie, jak uwodzić wyborców. Prezentuje się jako pełen energii i wigoru polityk. Zamiast garniturów i krawatów woli biały T-shirt i narzuconą na niego skórzaną kurtkę. Zamiast limuzyn wybiera rower. To na tym stanowisku spora odmiana. Czy okaże się lepsza dla Włoch?

Renzi – jest najmłodszym w historii Włoch szefem rządu i najmłodszym w Unii Europejskiej. Głosowanie nad wotum zaufania ma odbyć się w przyszłym tygodniu. Koalicja rządowa nie zmieniła się; tworzą ją Partia Demokratyczna i Nowa Centroprawica.

Czytaj także

Ważne w świecie

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj