Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Wyrok dla Pistoriusa: pięć lat więzienia

Mike Hutchings/Reuters / Forum
Sąd skazał lekkoatletę również na trzy lata w zawieszeniu za nielegalne użycie broni w zatłoczonej restauracji.

W połowie września niepełnosprawny sportowiec został uznany winnym nieumyślnego spowodowania śmierci swojej partnerki – modelki Reevy Steenkamp. Do zdarzenia doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku. W niejasnych okolicznościach pięciokrotny mistrz paraolimpijski zastrzelił swoją partnerkę Reevę Steenkamp. Zginęła zamknięta w toalecie, Pistorius oddał cztery strzały przez drzwi.

Prokurator oskarżył go o morderstwo z premedytacją i domagał się minimum 25 lat więzienia. Sportowiec utrzymywał, że śmierć Steenkamp to efekt nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, gdyż pomylił ją z włamywaczem.

Jak tłumaczył w trakcie rozpoczętego 3 marca tego roku procesu, tragiczne wydarzenia sprawiły, że popadł w depresję i zaczął brać leki. Przeprosił rodzinę zastrzelonej i podkreślił, że próbował ją chronić, a nie zabić. Dom, w którym doszło do tragedii, wystawił na sprzedaż.

W maju sędzia Thokozile Masipy zdecydowała, że oskarżony zostanie poddany badaniom psychiatrycznym. Miały wykazać, czy cierpiał on na zaburzenia lękowe, na które powoływała się jego obrona. Według obrońców Pistoriusa ze względu na chorobę nie był on w stanie właściwie oceniać konkretnych sytuacji, a ich klient ma też podwyższoną skłonność do gwałtownych reakcji w poczuciu zagrożenia. Testy nie potwierdziły tych przypuszczeń.

Obie nogi Pistorius stracił w wieku 11 miesięcy w wyniku wrodzonej wady. 15 lipca 2007 roku, startując na specjalnych protezach, rywalizował jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec razem ze sprawnymi lekkoatletami. Pistorius jest pierwszym w historii lekkoatletą, który po amputacji kończyn wystąpił w igrzyskach olimpijskich – wystartował w Londynie w 2012 roku.

Pistorius był w pierwszej setce najbardziej wpływowych ludzi świata tygodnika „Time”, a jego partnerka w pierwszej setce najpiękniejszych kobiet globu magazynu „For Him”, a miejsce, gdzie doszło do zabójstwa Silver Woods, celebryckie osiedle na obrzeżach Pretorii, wygrało w rankingu na najlepiej strzeżone w RPA.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną