Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Donald Tusk i jego europejska drużyna

Były polski premier objął stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Z kim będzie współpracował w Brukseli?
Gabinet Donalda TuskaEuropean Council President/Flickr CC by 2.0Gabinet Donalda Tuska

Na czele gabinetu Tuska stał będzie Piotr Serafin, przez wielu uważany za współtwórcę sukcesu polskiego premiera. Serafin od 2012 r. był wiceministrem spraw zagranicznych odpowiedzialnym za szczyty europejskie. Uczestniczył w negocjacjach unijnego budżetu, klimatycznych i odbył słynną walkę o pierwiastkowy system głosowania w 2007 r., za który chciał kiedyś umierać premier Jarosław Kaczyński. Tusk mówi o nim, że jest „być może najlepiej przygotowany w całej Europie do pracy w Brukseli".

W nowym gabinecie szefa Rady Serafin będzie odpowiedzialny za strategię działania, szczyty G7 i G20 oraz koordynację całego zespołu współpracowników. Osobiste kontakty i negocjacyjne talenty Serafina będą na wagę złota.

Szefa gabinetu będzie wspierał jako zastępca Luksemburczyk André Gillissen. W ostatnich latach pracował w sekretariacie generalnym Rady UE, który m.in. przygotowuje projekty porządków obrad, sprawozdań, not i protokołów posiedzeń na wszystkich szczeblach. Razem z Serafinem Gillissen będzie odpowiedzialny za budowanie kompromisów między przywódcami podczas spotkań na szczycie.

Specjalną pozycję politycznego i komunikacyjnego doradcy zajmie Paweł Graś – były rzecznik polskiego rządu i były sekretarz generalny PO. Tusk wyjazd Grasia z Polski tłumaczył w specyficzny sposób: „No i co on by tu robił beze mnie, tak prawdę powiedziawszy...”. Teraz będzie się zajmował utrzymywaniem kontaktów z partiami w Parlamencie Europejskim oraz z parlamentami narodowymi.

Polityka zagraniczna

Główną ekspertką w sprawach zagranicznych będzie Riina Kionka. Urodzona w Stanach Zjednoczonych Estonka wcześniej pracowała w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych w wydziale ds. Azji Środkowej. Współpracowała też z wysokim przedstawicielem UE ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Javierem Solaną (2007–2009) oraz była wiceministrem spraw zagranicznych Estonii odpowiedzialnym za sprawy europejskie.

Riina KionkaFlickr CC by 2.0Riina Kionka

W jej zespole znalazło się dwoje doradców odpowiedzialnych za różne obszary geograficzne. Szwedzki dyplomata Carl Hartzell będzie się zajmował m.in. Rosją, krajami Partnerstwa Wschodniego, centralną Azją, Bałkanami i Turcją. Natomiast Słowaczce Zuzannie Michalcovej-Szutiakovej powierzono politykę bezpieczeństwa oraz kontakt z NATO i państwami latynoamerykańskimi.

Oboje są doświadczonymi dyplomatami. Hartzell zdobywał doświadczenie jako główny doradca Helgi Schmidt (zastępczyni sekretarza generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych) i członek gabinetu poprzedniej szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Zuzanna Michalcova-Szutiakova była doradczynią przewodniczącego Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa (część Rady UE, zajmuje się wspólną polityką bezpieczeństwa), a w latach 2006–2011 współpracowała z Javierem Solaną w sprawie nierozprzestrzeniania broni i kwestii praw człowieka. Wtedy poznała Riinę Kionkę, która w tym czasie również pracowała dla Solany.

Sprawy ekonomiczne

Koordynatorem doradców ekonomicznych będzie Francuz Jean-Pierre Vidal, który pracował dla Hermana Van Rompuya od 2012 r. Przez dziesięć lat był szefem brukselskiego biura Europejskiego Banku Centralnego. W nowym gabinecie Tuska będzie jednym z głównych doradców zajmujących się reformą strefy euro – priorytetem nowej prezydencji.

Jean-Pierre VidalLisbon Council/Flickr CC by 2.0Jean-Pierre Vidal

W sprawach zatrudnienia, podatków, unii walutowej pomagać mu będzie niemiecka ekonomistka Maria Christina Jordan, która wcześniej pracowała w departamencie ekonomicznym Komisji Europejskiej. Problematyką wzrostu i inwestycji będzie się zajmować Włoch Alfredo Panarella, prawnik, który pracował w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Tusk będzie miał jeszcze jednego doradcę z Południa: Joao Nogueira Martinsa z Portugalii, nadzorującego sytuację makroekonomiczną w UE oraz w strefie euro.

Unia energetyczna

Z polityki ekonomicznej wydzielono projekt unii energetycznej, który Donald Tusk zaproponował europejskim przywódcom jeszcze jako polski premier. Będzie za niego odpowiadał Łukasz Koliński, który dotychczas pracował w gabinecie Hermana Van Rompuya jako doradca w negocjacjach budżetu na lata 2014–2020.

Polak ma duże doświadczenie w unijnej polityce: wcześniej pracował w gabinecie tymczasowego polskiego komisarza Pawła Sameckiego, a potem w gabinecie komisarz Connie Hedegaard.

Komunikacja i przemówienia

Rzecznikiem prasowym Tuska będzie 41-letni dyplomata Preben Aamann. To dla Duńczyka awans – Aamann w poprzedniej kadencji był zastępcą rzecznika Van Rompuya. W czasie szczytów można go było spotkać jak w jasnoszarym garniturze stoi w sali prasowej wśród głodnych informacji dziennikarzy i interpretuje tekst, będący przedmiotem negocjacji kilka pięter wyżej.

Preben AamannKomisja Europejska/materiały prasowePreben Aamann

Aamann skończył nauki polityczne na Uniwersytecie w Aarhus. W Brukseli pracuje od 2005 r. Zaczynał od pracy dla przedstawicielstwa Danii przy UE, potem został zatrudniony w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych.

Za przemówienia nowego szefa Rady Europejskiej będą odpowiedzialni dwaj speechwirterzy: Holender Luuk Van Middelaar (pracujący dla poprzednika Tuska) oraz Brytyjczyk Hugo Brady. Brady pracował m.in. w Instytucie UE Studiów nad Bezpieczeństwem w Paryżu oraz dla Centrum Reform Europejskich, londyńskim think-tanku. Brady już w 2013 r. pisał o tym, że Tusk może być jednym z faworytów do objęcia stanowiska nowego szefa Rady.

Polacy

Oprócz Pawła Grasia i Łukasza Kolińskiego w gabinecie Tuska będą pracować inni Polacy. Katarzyna Smyk i Paweł Karbownik będą odpowiadać za koordynację pracy szefa Rady i agendę jego spotkań. Oboje wcześniej współpracowali z Piotrem Serafinem, kiedy pracował w MSZ-ie.

Łukasz BroniewskiGrzegorz Rogiński/CIR/materiały prasoweŁukasz Broniewski

Łukasz Broniewski i Emilia Surowska będą częścią prywatnego gabinetu Tuska. Broniewski, były szef gabinetu politycznego Tuska w Kancelarii Premiera, będzie odpowiedzialny za organizację wizyt, szczytów i podróży. Surowska, o której Małgorzata Tusk w swojej książce pisała, że „jest zawsze perfekcyjna”, pozostanie przy organizacyjnej roli osoby przygotowującej wizyty zagraniczne.

Donald Tusk już w BrukseliEP/Flickr CC by 2.0Donald Tusk już w Brukseli
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną