Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Najbardziej skorumpowane kraje na świecie

Problem korupcji wciąż w największym stopniu dotyczy najbiedniejszych państw – wynika z raportu Transparency International. Polska zajmuje pozycję poniżej średniej europejskiej z wynikiem zbliżonym do... Tajwanu.

Indeks Percepcji Korupcji (CPI), przygotowywany corocznie przez organizację pozarządową Transparency International, służy oszacowaniu skali problemu korupcji na świecie i powstaje przy wsparciu ludzi biznesu, analityków z całego świata, w tym ekspertów zamieszkałych w ocenianym kraju. 

W zestawieniu uwzględniono 175 państw. Każde zostało ocenione w skali od 100 (największa przejrzystość) do 0. Ranking układany jest według liczby uzyskanych punktów: od największej do najmniejszej. Najwyższa lokata w rankingu oznacza, że w danym rejonie problem nie występuje (albo występuje w mniejszym stopniu).

Na dole rankingu znalazły się biedne kraje afrykańskie oraz rejony Azji Południowo-Wschodniej, a więc: Somalia (najbardziej skorumpowana), Korea Północna, Sudan, Afganistan i Południowy Sudan.

Natomiast najbardziej przejrzyste systemy władzy (czyli niedotknięte problemem w takim stopniu) mają tylko trzy kraje nieeuropejskie: Kanada, Nowa Zelandia i Singapur. Na szczycie zestawienia znalazła się – już niemal tradycyjnie – Dania.

Największa skala korupcji w Europie dotyczy Ukrainy – zajmuje 142. miejsce. Kraj ten reformy gospodarcze i prace nad ustawą antykorupcyjną ma jeszcze przed sobą. Ukraina jest w gorszej sytuacji niż sąsiadująca z nią Białoruś (119. miejsce).

Najbardziej skorumpowanymi krajami Unii Europejskiej są: Włochy, Rumunia, Bułgaria Grecja – wszystkie znajdują się na 69. miejscu. Poniżej średniej europejskiej (wynoszącej 66 pkt.) uplasowała się też Polska: na 175 krajów nasz kraj zajmuje 35. pozycję (61 punktów). Względem poprzedniego roku oznacza to spadek o jeden, a w porównaniu do 2012 r. – o trzy punkty. Sytuacja nieco się zatem poprawiła? Polska ma tyle samo punktów co Tajwan, który od dwóch lat nie zmienia pozycji w niniejszym zestawieniu.

Pierwsza piętnastka zestawieniaTransparency International/materiały prasowePierwsza piętnastka zestawienia

(powiększ)

Według autorów raportu korupcja w sektorze publicznym w coraz większym stopniu dotyczy szybko rozwijających się gospodarek Chin i Turcji. To właśnie te państwa – w obydwu PKB wzrósł o ponad 4 proc. w zeszłym roku – straciły w porównaniu z rokiem poprzednim najwięcej: Turcja ma teraz 45 pkt. (o 5 pkt. mniej niż w 2013 r.), Chiny – 36 pkt. (o 4 pkt. mniej). „Ocena Chin spada, choć rząd w Pekinie rozpoczął kampanię walki z korupcją i zdeprawowanymi urzędnikami” – wskazują autorzy raportu. 

Swoją sytuację polepszyły w największym stopniu: Afganistan, Wybrzeże Kości Słoniowej, Egipt, Jordania, Saint Vincent i Grenadyny, Mali oraz Suazi.

Ciekawe, że kraje, które przynależą do G20 i usiłują zwalczać korupcję, mają niezmienioną pozycję. Tak jest m.in. w przypadku Rosji (136. miejsce w rankingu) i Indii (miejsce 87.).

Pełna treść raportu: tutaj.

Korupcja na świecieTransparency International/materiały prasoweKorupcja na świecie
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną