Wybory w USA już niedługo. Republikanie ostro prą do przodu
Wygrani mocno zgrzani
Republikanie przejęli właśnie kierownictwo obu izb Kongresu. W Izbie Reprezentantów mają największą przewagę od 70 lat. Ale, paradoksalnie, może to utrudnić walkę o Biały Dom.
Mitch Mc Connell, lider republikańskiej większości w Senacie z wizytą na jednej z farm w Kentucky.
J. Scott Applewhite/AP/EAST NEWS

Mitch Mc Connell, lider republikańskiej większości w Senacie z wizytą na jednej z farm w Kentucky.

Po listopadowych wyborach senator Mitch McConnell z Kentucky nie krył radości – zaszczytna funkcja lidera republikańskiej większości w Senacie to piękne ukoronowanie kariery. Ale McConnell jest zbyt inteligentny, aby popaść w euforię, i partyjnych kolegów przestrzega przed triumfalizmem. Dominacja w Kongresie może utrudnić osiągnięcie najwyższego celu: sukcesu w wyborach prezydenckich w 2016 r. Tym bardziej że republikanie (GOP) nie mają na razie najlepszych kandydatów.

W listopadzie wygrali, bo McConnellowi i jego partyjnej machinie udało się nie dopuścić do wyborów kandydatów-oszołomów z Tea Party, jak Sharron Angle i Todd Akin. Cztery lata wcześniej odstraszyli Amerykanów, uniemożliwiając republikanom przejęcie kontroli w Senacie już wtedy. Tym razem o mandaty ubiegali się politycy względnie umiarkowani, popierani przez establishment. Herbaciani konserwatyści są jednak w partii wciąż silni, zwłaszcza w Izbie Reprezentantów, gdzie wielu dostało się po raz pierwszy. Republikanie pozostają nadal podzieleni i McConnell oraz przewodniczący Izby John Boehner zdają sobie sprawę, że muszą okiełznać ultrasów.

Ostatnie zwycięstwo republikanów, partii mającej w logo słonia, nie oznacza wcale zwrotu Ameryki w prawo. Sprzyjał im fakt, że tym razem wybory odbywały się głównie w stanach tradycyjnie konserwatywnych, ale już w 2016 r.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną