Cygańska dziewica za 10 tys. euro
Targ panien młodych
Z drugiej ręki możesz ją mieć już od 100 euro, ale szykowna dziewica nie pójdzie raczej za mniej niż 10 tys. Jednak tu nie tylko pieniądze się liczą.
Będzie ślub! – rodzice Wasylki i jej narzeczonego przed chwilą wynegocjowali warunki. Na prośbę dziennikarzy młoda para zatańczy na dachu samochodu.
Wojciech Śmieja/Polityka

Będzie ślub! – rodzice Wasylki i jej narzeczonego przed chwilą wynegocjowali warunki. Na prośbę dziennikarzy młoda para zatańczy na dachu samochodu.

W okolicach Dnia Kobiet przypada w Bułgarii Todorov den (w 2014 r. wypadł dokładnie w ten dzień). Obchodzi się go hucznie jako tzw. Końską Wielkanoc. Dla Cyganów z plemienia Kalajdżów ma szczególne znaczenie – rozrzuceni po całym kraju zjeżdżają się w tym dniu do położonej w centrum Starej Zagory. To wielkie uświęcone tradycją spotkanie budzi żywe zainteresowanie gadziów. I to właśnie gadziowie dali mu nazwę: targ panien młodych.

Cyganie i gadziowie

Dziennikarze i fotografowie są na miejscu pierwsi – krzątają się już od 10 rano. Jest Svetlana Bachevanova z „National Geographic”, która swój projekt dokumentujący życie Kalajdżów prowadzi od sześciu lat, jest świetna amerykańska fotografka Jodi Foster ze Stambułu. Jacob Resnack z „USAToday”, choć się umawiał, to nie przyjechał – wysłano go na Ukrainę. Są za to trzy telewizje bułgarskie, jedna holenderska, nie może zabraknąć Russia Today; jest kilkunastu radiowców, garść freelancerów, a także ekipa Martyny Wojciechowskiej.

Pierwsi Cyganie pojawią się dopiero jakieś dwie godziny później, a początek imprezy przewidziany jest na pierwszą po południu.

Majdan pomiędzy dworcem autobusowym i kolejowym w Starej Zagorze to pół śmietnik, pół parking. Od reszty miasta szczelnie osłania go ogrodzenie.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj