Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Zawód miłosny przyczyną tragedii?

Wolfgang Rattay/Reuters / Forum
Andreas Lubitz – według tabloidów – miał problemy psychiczne, a przed katastrofą przeszedł poważny kryzys w relacjach z przyjaciółką. Do tego dochodzi ważny ślad znaleziony przez śledczych: podarte zwolnienie lekarskie, dotyczące dnia katastrofy.
Policjanci przeszukali m.in. mieszkanie Andreasa Lubitza w Duesseldorfie.Wolfgang Rattay/Reuters/Forum Policjanci przeszukali m.in. mieszkanie Andreasa Lubitza w Duesseldorfie.

Do takich ustaleń doszedł niemiecki „Bild”. W tabloidzie czytamy, że przyczyną postępowania pilota był „osobisty kryzys życiowy”. Przed katastrofą miał przejść ciężki kryzys w relacjach z przyjaciółką, a kłopoty miłosne miały się na nim poważnie odbić.

Ważny ślad

W podobnym tonie piszą inne gazety. „Raporty z Niemiec sugerują, że Lubitz przeżywał załamanie wywołane rozstaniem z partnerką. To właśnie mogło być przyczyną jego decyzji o rozbiciu airbusa, wskutek czego zginęło 150 osób” – pisze brytyjski „Daily Mail”. Gazeta powołuje się na ważne ślady, które w domu pilota znalazła niemiecka policja. Chodzi o mieszkanie, w którym Lubitz mieszkał wcześniej ze swoją dziewczyną.

Jak podała w piątek prokuratura w Duesseldorfie podczas rewizji w mieszkaniu odnaleziono porwane zwolnienie lekarskie dotyczące dnia, w którym doszło do katastrofy. Według prokuratury Andreas Lubitz ukrywał przed pracodawcą chorobę. Nie pozostawił żadnego listu. Według prokuratury nic nie wskazuje, by kierował się on motywami religijnymi lub politycznymi.

Depresja i wypalenie

„Wczoraj szefowie Lubitza oświadczyli, że mężczyzna ledwo prześlizgnął się przez kontrolę, której podlegają piloci, i w ogóle nie powinien być dopuszczany do lotów. Stwierdzono też, że cierpiał na depresję i zmagał się z wypaleniem zawodowym” – czytamy w brytyjskiej bulwarówce.

Prezes Lufthansy Carsten Spohr powiedział w czwartek, że pilot, który rozpoczął naukę w 2008 r., miał dłuższą przerwę w szkoleniu. Nie podał jednak przyczyny, zasłaniając się tajemnicą lekarską.

Według „Bilda” powodem przerwy w szkoleniach były problemy psychiczne. W czasie nauki w szkole Lufthansy w Phoenix w Arizonie uznano go nawet za czasowo niezdolnego do latania. Według niemieckiego tabloidu mężczyzna był pod opieką psychiatrów łącznie przez półtora roku, a w związku z depresją musiał powtarzać poszczególne etapy szkolenia. Kurs w końcu zaliczył z wynikiem pozytywnym mimo ciężkiego depresyjnego incydentu.

W teczce personalnej pilota – twierdzi „Bild” – przechowywanej w Federalnym Urzędzie Lotnictwa, znajduje się oznaczenie SIC, wskazujące na konieczność szczególnych, regularnych badań medycznych. Ten symbol ma znajdować się także w pozwoleniu na pilotowanie samolotów Lubitza.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wstrząsająca opowieść Polki, która przeszła aborcyjne piekło. „Nie wiedziałam, czy umieram, czy tak ma być”

Trzy tygodnie temu w warszawskim szpitalu MSWiA miała aborcję. I w szpitalu, i jeszcze zanim do niego trafiła, przeszła piekło. Opowiada o tym „Polityce”. „Piszę list do Tuska i Hołowni. Chcę, by poznali moją historię ze szczegółami”.

Anna J. Dudek
24.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną