Kremlowska mitologia
Defilada mitów
Zwycięstwo nad faszyzmem, sprzed 70 lat, jest wciąż żywe w zbiorowej pamięci Rosjan. Stanowi zarazem fundament oficjalnej państwowej doktryny i codziennej propagandowej mitologii.
Rosyjska walka z rzekomym fałszowaniem historii nabiera tempa. Szczególnie teraz, w kontekście wojny na Ukrainie i 70 rocznicy Dnia Zwycięstwa.
Sergei Fadeichev/TASS/Forum

Rosyjska walka z rzekomym fałszowaniem historii nabiera tempa. Szczególnie teraz, w kontekście wojny na Ukrainie i 70 rocznicy Dnia Zwycięstwa.

Rosja obchodzi właśnie 70 rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej, którą tam nazywa się Wielką Wojną Ojczyźnianą. Między podmoskiewskim poligonem Ałabino i placem Czerwonym już kilka razy przejechały czołgi, transportery opancerzone, ciężarówki i inny ciężki sprzęt. Moskwianie cierpliwie znosili utrudnienia w ruchu, w końcu chodziło o próby przed defiladą 9 maja. Według oficjalnych zapowiedzi – największą i najbardziej imponującą w historii.

Wielka Wojna Ojczyźniana jest, jak mówią Rosjanie, „święta”. Po rozpadzie ZSRR okazało się, że nic nie łączy ich tak bardzo, jak pamięć o niej. A w zasadzie – o zwycięstwie, bo to jest centralny punkt zbiorowej pamięci. Ten kult triumfu nad nazizmem przerodził się w zbiór dogmatów, który broni się przed głębszą dyskusją. Znalazł się w zestawie mitów, którymi propaganda bombarduje nie tylko swoich obywateli, ale także zachodnich odbiorców.

Mit pierwszy: zwycięstwo było nasze, a Zachód próbuje przeredagować historię

Rosyjska walka z rzekomym fałszowaniem historii nabiera tempa. Szczególnie teraz, w kontekście wojny na Ukrainie i 70 rocznicy Dnia Zwycięstwa. W ubiegłym roku Rosja przyjęła nawet ustawę, która wprowadza (wysokie) kary grzywny lub więzienia za „rehabilitację nazizmu”.

Nikt o zdrowych zmysłach nie zaprzecza, że wkład ZSRR w walkę z hitlerowskimi Niemcami był decydujący, choć Moskwa tak właśnie próbuje interpretować odmowę udziału wielu zachodnich liderów w uroczystościach.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną