Antyrosyjskie nastroje w Bułgarii
Rozwód pisany cyrylicą
Bułgaria, jeszcze niedawno zwana koniem trojańskim Moskwy w Europie, dziś ściga się z Polską w antyrosyjskich emocjach.
Parada Technomusic w Sofii. Młodzi, w przeciwieństwie do pokolenia rodziców, bardziej wolą Brukselę niż Moskwę.
Reuters/Forum

Parada Technomusic w Sofii. Młodzi, w przeciwieństwie do pokolenia rodziców, bardziej wolą Brukselę niż Moskwę.

W Polsce sportowe zwycięstwa nad Rosją uznawane są za znak opatrzności. Bułgarzy, naród równie mocno owładnięty sportem, nigdy nie traktowali meczów z Rosjanami jak wojny na życie i śmierć. Jednak gdy tydzień temu słaba reprezentacja bułgarskich siatkarek pokonała na igrzyskach europejskich faworyzowane Rosjanki, w kraju wybuchł gejzer emocji.

Nie tylko dlatego, że Bułgarzy są głodni osiągnięć na miarę słynnej drużyny Stoiczkowa z piłkarskich mistrzostw świata z 1994 r. i każde sensacyjne zwycięstwo z silniejszym przeżywają podwójnie. Ale także z tego powodu, że wygrany 3:0 mecz doskonale wpisał się w burzliwą ostatnio antyrosyjską atmosferę w internecie, mediach i za stołem rodzinnym.

Ton tej dyskusji nadaje prezydent Rosen Plewneliew, który często mówi to, o czym boją się nawet pomyśleć inni politycy z Europy Środkowej i Bałkanów. Na przykład w czasie majowych obchodów zakończenia drugiej wojny światowej w Gdańsku oskarżył Rosję o próbę odbudowy stref wpływów w Europie. Kilka miesięcy wcześniej w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” tłumaczył: „Wszyscy chcielibyśmy widzieć partnera w kraju, który był ojczyzną Czajkowskiego, Tołstoja i Dostojewskiego. Jednakże fakty dowodzą, że dzisiaj zmagamy się z inną Rosją – nacjonalistycznym, agresywnym państwem, kierowanym przez prezydenta, który traktuje Europę jak przeciwnika”.

Plewneliew ostro skrytykował również rosyjską agresję na Krym oraz wprost zarzucił Moskwie próbę wysadzenia Unii Europejskiej od środka i destabilizację Bałkanów.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj