Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Światowe media o wyniku greckiego referendum

Polityka
Publicyści na świecie są zgodni, że najbliższe dni zadecydują o przyszłości Europy na wiele lat. A Grexit będzie osobistą porażką Angeli Merkel.
Clemens Koppensteiner/Flickr CC by 2.0

Greckie „nie” to koszmar dla europejskich elit, szczególnie Angeli Merkel – wskazują redaktorzy brytyjskiego „Guardiana” we wspólnym komentarzu. Wynik referendum, jak przekonują, może rozpocząć zmiany polityczne, które mogą doprowadzić do zniszczenia europejskiego projektu. I przypominają, że „porażka strefy euro oznacza porażkę 10-letniego kanclerstwa Angeli Merkel”, jak głosił tytuł z okładki najnowszego wydania tygodnika „Der Spiegel”.

Nils Pratley w oddzielnej analizie przewiduje natomiast, że poniedziałek po greckim głosowaniu będzie powrotem do dzikich rynków u szczytu kryzysu bankowego w 2008 r. „10 proc. spadek na europejskich rynkach byłby ogromny, ale prawie każda prognoza w obecnej sytuacji może się sprawdzić” – dodaje Pratley.

Matthew Karnitschnig w amerykańskim wpływowym serwisie Politico pisze, że mimo tego, że to Grecy głosowali, to ustaleniem „drogi naprzód" zajmie się kanclerz Angela Merkel. A greckie „nie” to uderzenie w twarz europejskich liderów, pozostawionych bez oczywistych dróg wyjścia z kryzysu. „Głosowanie stawia Unię w sytuacji otwartego konfliktu z jednym z jej członków, testując jej spójność i powtarzane przez przywódców deklaracje o wzajemnym zaufaniu i solidarności” – pisze Karnitschnig. I dodaje: „Dla Merkel sytuacja też nie jest korzystna. Pozwolenie Grecji na katastrofę ekonomiczną z w wyniku zrzeczenia się pomocy od wierzycieli może rozpocząć falę oskarżeń i pretensji kierowanych wobec Berlina, że stał się zbyt dominujący w Europie, ale jego recepty nie wypaliły”.

Suzanne Daley w amerykańskim dzienniku „The New York Times” nazywa niedzielne referendum „historycznym momentem, który może przedefiniować miejsce Grecji w Europie”. Neil Irwin podkreśla, na czym polega precedens sytuacji: „Europa musi zdecydować, czy zrobić wyjątek z Grecji. Europejscy przywódcy muszą zdecydować, czy górę weźmie ich frustracja i strach przed precedensem, by podjąć krok w innym kierunku i wstrzymać wypłatę dalszych euro dla Grecji”.

Według Colina Freemana z brytyjskiego dziennika „The Telegraph” po tym, jak Grecy zagłosowali zdecydowanie przeciwko akceptacji warunków porozumienia ratunkowego, Unia Europejska stoi w obliczu największego kryzysu od czasu kryzysu gospodarczego. I przytacza słowa greckiego analityka politycznego, Ioannisa Michalatosa, według którego „Grecy zadecydowali emocjonalnie, nie logicznie. Obawiam się, że może to grozić rozpadem naszej tkanki społecznej”.

Niemiecki „Die Welt” podkreśla natomiast, że po greckim referendum „Unii Europejskiej grozi gwałtowny spór o Grexit”. „Nie jest pewne, czy europejscy partnerzy będą otwarci na nowe rozmów. Ministrowie finansów strefy euro i przedstawiciele Trojki ostro zareagowali na ogłoszenie referendum i załamanie się rozmów z premierem Aleksisem Tsiprasem ogłaszając decydujące o przyszłości Grecji w strefie euro. To negatywnie prognozuje przebieg dalszych rozmów” – dodaje redakcja niemieckiego dziennika.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną