Meksykański narkobos wróci za kratki
El Chapo na prezydenta
Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto ogłosił na Twitterze, że najpotężniejszy baron narkotykowy świata Joaquin „El Chapo” Guzman został ponownie schwytany przez siły bezpieczeństwa Meksyku.
El Chapo Guzman w rękach żołnierzy w 2014 r.
Henry Romero/Reuters/Forum

El Chapo Guzman w rękach żołnierzy w 2014 r.

Według wstępnych informacji, zgubiło go pragnienie nakręcenia filmu o sobie samym. Tropiciele podążyli śladem producentów i aktorów planowanego filmu, z którymi jakiś czas temu skontaktowali się ludzie El Chapo. Pół roku temu El Chapo uciekł z najpilniej strzeżonego więzienia. 
 
Wkrótce na temat piątkowego pojmania usłyszymy prawdopodobnie wiele legend, jakie otaczają życie tej postaci – prawdziwej, choć czasem może się wydawać, że fikcyjnej. Spekuluje się, że narkobaron zostanie poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Czy również z amerykańskiego więzienia zdoła uciec? Jego historia świadczy, że nic nie jest niemożliwe.
 

*

Artykuł został opublikowany w POLITYCE w lipcu 2015 r. »

 

Figuruje od lat na listach najbogatszych ludzi na świecie. W Meksyku bogatszy od niego jest chyba tylko król telekomunikacji Carlos Slim (wielokrotny nr 1 na całej planecie). Sieć narkobiznesu, którą przejął, a potem rozwinął, rozciąga się na 10 krajów – od Kolumbii, przez Amerykę Środkową, po Meksyk i Stany Zjednoczone. Jej częścią jest kilkaset firm, głównie „pralni pieniędzy”. W skład tej sieci wchodzi także armia uzbrojonych najemników, zdolna walczyć nawet z armią zawodową. Oraz oczywiście koneksje polityczne.

Miesięcznie kartel Guzmana szmugluje do USA dwie tony kokainy i wielokrotnie więcej marihuany.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną