Kariery kremlowskich dzieci
Wszystkie dzieci Putina
Specyfika rosyjskiego neofeudalizmu polega na tym, że dzieci elity nie dziedziczą statusu rodziców, ale prawo do każdego stanowiska, które im się spodoba.
Wyśledzona przez Reutersa córka prezydenta Putina Katerina Tichonowa jest multimilionerką, ale także uczestniczy w zawodach akrobatycznych rock and rolla.
Paweł Dudzik/EAST NEWS

Wyśledzona przez Reutersa córka prezydenta Putina Katerina Tichonowa jest multimilionerką, ale także uczestniczy w zawodach akrobatycznych rock and rolla.

Można oczywiście przyjąć, że Igor Sieczin, szef naftowego giganta Rosnieftu, Aleksiej Miller z Gazpromu i inni „kremlowscy prezesi” to tak wysokiej klasy menedżerowie, że zasługują na krągłe sumki wypłacane im przez państwo. Według oficjalnych informacji opublikowanych przez Rosnieft Sieczin zarabia rocznie niecałe 12 mln dol., chociaż inne źródła, jak np. rosyjski „Forbes”, podają kilkukrotnie wyższe kwoty. Pensja Władimira Jakunina, do niedawna wieloletniego prezesa rosyjskich kolei, miała, według oficjalnych danych, wynosić nieco ponad milion dolarów rocznie. Tak czy inaczej, choć niższe niż dochody zachodnich prezesów, to sumy zupełnie fantastyczne w warunkach rosyjskich. Ale jeszcze większe wrażenie robią błyskotliwe kariery potomków kremlowskich prezesów i urzędników.

Nie odchodząc daleko od Rosnieftu, warto wspomnieć o – najwyraźniej – niezwykłym talencie syna szefa firmy, 25-letniego Iwana. W styczniu prezydent Putin nagrodził tego młodego specjalistę, pierwszego zastępcę dyrektora departamentu wspólnych projektów na szelfie – orderem „Za zasługi dla ojczyzny” II klasy. W ciągu niespełna roku pracy w korporacji Iwan Sieczin zasłużył na nagrodę za „istotny wkład” i „długotrwałą sumienną pracę” w sektorze naftowo-gazowym. Córka Sieczina seniora jest z kolei żoną syna byłego prokuratora generalnego Władimira Ustinowa.

Dziękujemy Władimirowi Putinowi

Rodzina jest najważniejsza – mogłoby być hasłem przewodnim tej nowej rosyjskiej arystokracji.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną