Nowa polityka międzynarodowa
Dziewięć końców świata
Stary rok zakończył żywot kilku od dawna ustalonych prawd w polityce międzynarodowej. Oto dziewięć najważniejszych zmian. Nie tylko na gorsze.
Świat ruszył w drogę. W 2016 r. będzie może nawet 3 mln uchodźców. Mają ich zatrzymać nowe granice.
Michael Dalder/Reuters/Forum

Świat ruszył w drogę. W 2016 r. będzie może nawet 3 mln uchodźców. Mają ich zatrzymać nowe granice.

1. Koniec pokojowej dywidendy

Trwała ćwierć wieku – od zakończenia zimnej wojny aż do 2015 r. Termin „pokojowa dywidenda” wymyśliła Margaret Thatcher, a później spopularyzował go George W. Bush. Oznacza korzyści, głównie ekonomiczne, jakie niósł ze sobą Fukuyamowski koniec historii, czyli okres względnego spokoju geopolitycznego. Na początku lat 90. praktycznie wszystkie państwa zachodnie (poza Ameryką) i kraje postsowieckie drastycznie ograniczyły wydatki na obronność, co dało oddech ich gospodarkom i pozwoliło przerzucić wydatki na socjal.

Ale w starym roku ta sielanka, która załamała się już w 2001 r., skończyła się na dobre. Zachód długo patrzył na terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego (PI) jak na przybyszów z kosmosu. Aż do 2015 r., gdy przeprowadzili zamachy na trzech kontynentach. W połowie roku uderzyli na Turcję (Suruç – 33 ofiary, Ankara – 102). 13 listopada zaatakowali Francję (Paryż – 130 ofiar), a dwa tygodnie później Amerykę (San Bernardino – 14 zabitych).

Te zamachy przekonały wielu polityków na Zachodzie, że z terrorystami trzeba walczyć w ich mateczniku. Problem w tym, że poza Amerykanami, Brytyjczykami i do pewnego stopnia Francuzami reszta chętnych nie ma wystarczających możliwości wojskowych. Dlatego większość państw zachodnich podnosi wydatki na armię.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną