Nowa twarz niemieckich niezadowolonych
Drapieżny i romantyczny
Czy taka może być alternatywa dla Niemiec Angeli Merkel? 43-letni Björn Höcke wyrasta na rzecznika przerażonego niemieckiego mieszczaństwa.
Trzy lata temu Björn Höcke był w Niemczech postacią anonimową. Dziś jest już na ustach wszystkich.
Martin Schutt/DPA/PAP

Trzy lata temu Björn Höcke był w Niemczech postacią anonimową. Dziś jest już na ustach wszystkich.

Na placu przed katedrą w Erfurcie rozbrzmiewa przebój „Wir sind wir” Paula van Dyka. To jednak nie koncert, lecz wiec polityczny. Höcke, Höcke! – krzyczy dwuipółtysięczny tłum. Jest chłodny środowy wieczór 13 stycznia. Głos zabiera Björn Höcke, jeden z liderów opozycyjnej Alternatywy dla Niemiec (AfD), której najnowsze sondaże dają ok. 10-proc. poparcie. Gestykuluje mniej niż zwykle, ale wypowiada się ostro jak chyba nigdy. Przekonuje, że Niemcy stały się republiką bananową, rządzoną przez idiotów. Mówi, że potrzebny jest zwrot o 180 stopni, że trzeba zatrzymać „samobójczą politykę starych partii”. Domaga się przyspieszonych wyborów. Chce, by kanclerz Angela Merkel została wysłana na polityczną emeryturę lub w kaftanie bezpieczeństwa wyprowadzona z Urzędu Kanclerskiego. Wzywa niemieckich pograniczników, by nie słuchali tej „jędzy”.

Tego wieczoru nie może zabraknąć nawiązania do niedawnej nocy sylwestrowej, gdy w Kolonii i innych miastach grupy muzułmańskich mężczyzn otaczały, napastowały seksualnie i okradały przypadkowo napotkane kobiety. Dla Höckego to niezbity dowód, że liberalna polityka azylowa prowadzi do katastrofy. Mówi o „milionach ludzi, którym nasza kultura jest obca, którzy w większości są zależni od świadczeń socjalnych i którzy często nie są ani chętni, ani zdolni do integracji” z miejscowym społeczeństwem.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną