Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Hemingway jeździ ładą

Kuba: jak sobie radzić po rewolucji

Hawańska ulica wieczorem Hawańska ulica wieczorem Jeremy Woodhouse / Getty Images
Na Kubie wciąż spotykają się pozostałości po dwóch imperializmach, szczególnie na drogach.
Pracownia Ernesta Hemingwaya w posiadłości Finca Vigia w pobliżu Hawany jest praktycznie niedostępna dla zwykłych turystów.Education Images/UIG/Getty Images Pracownia Ernesta Hemingwaya w posiadłości Finca Vigia w pobliżu Hawany jest praktycznie niedostępna dla zwykłych turystów.

Na ekranie wyświetlacza w seacie, którym jedziemy z Hawany do domu Hemingwaya, lecą amerykańskie hip-hopowe teledyski. 10-letni syn kierowcy uderza plastikowym pistoletem w kolano, wystukuje nadwiślański rytm. Jego ojciec, niewysoki z brzuszkiem, przed chwilą zaczepił nas w Hawanie pod blokiem, w którym mieszka. Na Kubie właściciele samochodów często dorabiają, podwożąc turystów.

Za 16-kilometrowy kurs płacimy 15 wymienialnych peso, czyli średnią krajową pensję. Po dwóch tygodniach na Kubie coraz mniej z tego kraju rozumiem. Najlepiej rozumiałem Kubę przed przyjazdem. Książki, artykuły w gazetach, blogi. Niedawne odmrożenie stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, które po latach znów otworzyły ambasadę w Hawanie. W perspektywie zniesienie amerykańskich sankcji, przełomowy moment. Komunistyczna dyktatura otworzy się na świat. Leciałem nieźle przygotowany. A przynajmniej tak myślałem.

Pierwszy raz jedziemy samochodem, który jest od nas młodszy, do tego ma pasy bezpieczeństwa i klimatyzację. Większość taksówek to znane z filmów i zdjęć amerykańskie cadillaki – mają ponad pół wieku, miliony kilometrów przebiegu, podwyższone tylne resory i prócz kierowcy mieszczą co najmniej siedmiu pasażerów (pięciu z tyłu i dwóch z przodu). Reszta to trochę młodsze, ale zwykle w gorszym stanie, ponad 30-letnie łady i moskwicze.

1.

Nie tylko na drogach, wszędzie spotyka się pozostałości po dwóch imperializmach, które wpłynęły na Kubę – amerykańskim i radzieckim. Taksówkarz, który tydzień wcześniej seledynowym plymouthem z 1953 r.

Polityka 5.2016 (3044) z dnia 26.01.2016; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Hemingway jeździ ładą"
Reklama