Unia tropi podatki największych firm świata
Korpo racje
Bruksela chce dopaść międzynarodowe koncerny, które w Europie unikają płacenia podatków. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że zapłacą jeszcze mniej.
Prezentacja iWatch, nowego produktu Apple. Nadchodzi czas sprawiedliwszych rozrachunków z koncernem?
Eric Risberg/AP/Fotolink

Prezentacja iWatch, nowego produktu Apple. Nadchodzi czas sprawiedliwszych rozrachunków z koncernem?

Gdy kupujecie telefon pewnej dużej korporacji międzynarodowej, lokalny dealer musi zapłacić za niego europejskiej centrali tej firmy. Część sumy dostaje też inny oddział koncernu, w którym złożone są patenty związane z telefonem. A jeszcze niewielki procent idzie na spłatę długu, który jeden oddział tej znanej korporacji zaciągnął w drugim. W sumie może się okazać, że rzeczony dealer, choć sprzedaje dziesiątki tysięcy telefonów i jest niekwestionowanym liderem rynku, ledwo balansuje swój budżet, a nawet przynosi straty. W praktyce więc nie płaci podatku dochodowego od firm w państwie, gdzie dochodzi do sprzedaży. I to państwo nie może mu nic zrobić, bo wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Producent telefonów po prostu sztucznie przenosi zyski do oddziałów w rajach podatkowych, a koszty trafiają tam, gdzie podatki są najwyższe.

Albo inny przykład. Brytyjski oddział globalnej korporacji kawiarskiej kupuje ziarna kawy od innego oddziału tej samej firmy w Szwajcarii. Za cenę, która – mówiąc oględnie – jest wygórowana. Od trzeciego oddziału tej firmy brytyjska filia kupuje z kolei prawo do korzystania z logo. Od czwartego – kawowe know-how, bo jak wiadomo sekret smaku kryje się w szczegółach. Tak jak sukces tej firmy, która w 2012 r. w Wielkiej Brytanii miała obroty o wartości 400 mln funtów i nie zapłaciła żadnego podatku CIT, bo wykazała brak dochodu.

W Europie nie na żarty zdenerwowało się już kilka rządów i Komisja Europejska.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną