Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Datki na dziatki

Dziecko jedzące śniadanie, malowała Amalia Lindegren, 1866 r. Dziecko jedzące śniadanie, malowała Amalia Lindegren, 1866 r. Wikipedia

W Polsce na dniach rusza program 500 plus, i rodziny z więcej niż jednym dzieckiem zaczną dostawać miesięcznie na każde drugie i następne dziecko po 500 zł (117,5 euro). Gotówkę dostaną też rodzice jedynaków, ale tylko ci najubożsi. W krajach UE próg dochodowy obowiązuje również na Cyprze, w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Rumunii, Słowenii i we Włoszech. W reszcie unijnych krajów państwo wspiera rodziców niezależnie od wysokości pensji. I tak np. w Niemczech zasiłki na dzieci wypłacane są za każde dziecko do 18. albo do 27. roku życia, jeśli nadal się uczy. Na pierwsze i drugie dziecko rodzice dostają miesięcznie 184 euro, na trzecie 190 euro, a na czwarte i więcej 215 euro. Dodatkowo osoby w trudnej sytuacji mogą wystąpić o 250 euro jednorazowego becikowego.

W Finlandii, oprócz miesięcznej zapomogi, matki zaraz po porodzie dostają pakiet macierzyński, który zawiera m.in. ubranka dla noworodka, pieluchy oraz pomoce do karmienia. A w Portugalii na każde dziecko pomiędzy 6. a 16. rokiem życia co roku we wrześniu dostaje się od 30 do 70 euro szkolnej wyprawki. Jednorazowe becikowe, wypłacane oprócz comiesięcznego zasiłku, obowiązuje m.in. na Słowacji i Węgrzech, w Belgii, Luksemburgu, Estonii i we Francji, w której podobnie jak w Polsce zachęca się do posiadania liczniejszego potomstwa. Tyle że we Francji za drugie dziecko dostaje się 130 euro, za trzecie 296, a za każde następne 160 euro miesięcznie. Oprócz tego rodzice z trójką dzieci otrzymują wysokie dodatki rodzinne oraz specjalne zapomogi na opiekę dzienną i szkolną. A jednorazowe becikowe wynosi prawie tysiąc euro. Do tego dochodzi dobrze rozwinięta sieć żłobków i przedszkoli, więc i efekty widać w statystykach, w których Francja ze wskaźnikiem urodzeń 2,01 dziecka na kobietę zajmuje jedną z najwyższych pozycji w Europie.

Polityka 14.2016 (3053) z dnia 29.03.2016; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama