Nawet cesarz się starzeje
Cesarz Japonii Akihito
Wikipedia

Cesarz Japonii Akihito

Akihito, 82-letni cesarz Japonii, dał do zrozumienia, że jest gotowy opuścić tron. Podczas wystąpienia telewizyjnego, dopiero drugiego w trakcie blisko 30-letniego panowania, podzielił się z poddanymi przemyśleniami o starości. Przyznał, że jest w kondycji stosownej do wieku, który uszczupla jego siły i może przeszkodzić w pełnieniu monarszych obowiązków. Te nie są duże, bo napisana pod amerykańskie dyktando powojenna konstytucja już w pierwszym rozdziale sprowadza rolę cesarza do reprezentacji i ceremoniału, także religijnego. Działania władcy wymagają zgody rządu, który trzyma też cesarską kasę. Ubezwłasnowolniony jest do tego stopnia, że nie wolno mu abdykować. Owszem, można ustanowić regencję w przypadku ciężkiej choroby panującego, ale nawet wtedy monarcha musi do śmierci trwać na posterunku.

Po cesarskim wystąpieniu premier Shinzo Abe zapowiedział jedynie, że rząd poważnie pomyśli o ewentualnych zmianach w prawie.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj