Teraz Mosul
Bitwa o Mosul może trwać miesiące.
Azad Lashkari/Reuters/Forum

Bitwa o Mosul może trwać miesiące.

W Iraku rozpoczęła się bitwa o Mosul, ważne miasto okupowane przez siły tzw. Państwa Islamskiego. Czy dojdzie do kolejnej katastrofy humanitarnej?

W poniedziałek rano rozpoczęła się bitwa o Mosul – ogłosił uroczyście w TV premier Iraku Hajdar al-Abadi. To drugie największe miasto kraju po Bagdadzie (obecnie ok. 1,5 mln mieszkańców), od 2014 r. jest w rękach tzw. Państwa Islamskiego (PI). To właśnie w Mosulu Abu Bark al-Baghdadi ogłosił powstanie „kalifatu” i sam obwołał się „kalifem”. Jest więc Mosul drugą – obok syryjskiej Rakkii – „stolicą” PI. Odzyskanie miasta przez siły rządowe będzie więc symbolicznym wyparciem PI z Iraku.

Bitwa może trwać miesiące. Miasta broni co najmniej 4 tys. wyszkolonych bojowników PI. Al-Baghdadi – wzorem Mahometa broniącego Medyny przed poganami – nakazał przygotować okopy wokół miasta, co współcześnie nie ma już wielkiego znaczenia taktycznego, ale podniosło morale dżihadystów.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj