Czy Angela Merkel utrzyma Europę
Merkel musisz!
Liberalny świat odetchnął z ulgą – Angela Merkel powalczy o czwartą kadencję kanclerską. Ale sama do końca nie wierzy, że zatrzyma falę populizmu.
Angela Merkel nigdy nie prezentowała się jako wizjonerka, raczej jako chłodna analityczka realnych możliwości.
Fabrizio Bensch/Reuters/Forum

Angela Merkel nigdy nie prezentowała się jako wizjonerka, raczej jako chłodna analityczka realnych możliwości.

Długo trwało, nim Angela Merkel zdecydowała się wystartować na czwartą kadencję kanclerską. To znaczy, że nie była pewna, czy chce, może i powinna przewodzić krajowi i swej partii w czasach, które coraz mniej są jej epoką. Prezydentem USA został Donald Trump, który lekceważy Europę i NATO. Unia Europejska musi sobie radzić z Brexitem i naporem nacjonalistów demontujących liberalną demokrację. W Turcji panuje Recep Tayyip Erdoğan, a w Rosji – Władimir Putin, który chce wypchnąć Amerykanów z Europy i rozciągnąć nad nią własny parasol.

Nie tylko w „starej”, liberalnej Europie decyzję Merkel przyjęto z ulgą. Po zwycięstwie Trumpa „New York Times” nazwał niemiecką kanclerz ostatnią opoką wolnego świata, a Barack Obama w czasie swej pożegnalnej wizyty w Berlinie subtelnie, ale wyraźnie nalegał, by nie rezygnowała, mówiąc, że gdyby był Niemcem, toby na nią głosował.

Oto szyderstwo historii. 70 lat temu brytyjskie i amerykańskie czołgi i samoloty zmiażdżyły w Niemczech zachodnich III Rzeszę. Potem pod amerykańskim parasolem atomowym i nadzorem mocarstw zreedukowani eksczłonkowie NSDAP czy Hitlerjugend gorliwie budowali liberalną demokrację, która okazała się na tyle stabilna i atrakcyjna, że niczym magnes przyciągnęła „braci i siostry” ze strefy radzieckiej. A teraz ta niemiecka demokracja, rządzona przez córkę „czerwonego pastora” z NRD, jest ostoją wolnego świata kruszącego się pod naporem nieliberalnej demokracji.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj