Jak będzie wyglądać nowe oblicze przemysłu
Szklane fabryki
Obama i Trump mówią o potrzebie reindustrializacji USA, a Mateusz Morawiecki – Polski. Ale ten pociąg modernizacji już odjechał, trzeba szukać innego.
Do 2035 r. aż 35 proc. miejsc pracy będzie zagrożonych przez robotyzację.
Garry Gay/Getty Images

Do 2035 r. aż 35 proc. miejsc pracy będzie zagrożonych przez robotyzację.

Amerykański start-up Sewbo zademonstrował niedawno robota, który może pozbawić pracy miliony szwaczek na całym świecie. Konstruktorzy Sewbo rozwiązali problem, który dotąd uniemożliwiał zbudowanie zautomatyzowanych szwalni: sztywne ramiona robotów kiepsko radziły sobie z tekstyliami. Sewbo usztywnia tkaniny, które obrabia, za pomocą cieczy używanej w drukarkach 3D. Zszywa je potem perfekcyjnie i z równą łatwością, jak używane od dawna roboty spawają cienkie blachy w fabrykach samochodów. Ramię Sewbo można postawić obok zwykłej przemysłowej maszyny do szycia. Ubrania po uszyciu wystarczy wykąpać w ciepłej wodzie, żeby odzyskały elastyczność.

Sewbo to tylko jeden z wielu przykładów innowacji wywracających do góry nogami tradycyjne recepty rozwoju gospodarczego, który sprawdził się w przypadku dzisiejszych potęg gospodarczych Zachodu. Zwykle pierwszym krokiem na drodze kraju do bogactwa była migracja milionów ubogich chłopów z przeludnionych wsi do fabryk w miastach. Pracowali ciężko – często właśnie w przemyśle tekstylnym – i mieszkali w slumsach. Taki transfer przyniósł jednak skokowy przyrost wydajności pracy i miał zasadnicze znaczenie w każdym cudzie gospodarczym, od USA i Niemiec w XIX w. po Japonię i Koreę w XX w. Niewykształcony robotnik, zatrudniony w prymitywnej z dzisiejszego punktu widzenia fabryce, pracował nawet siedem do dziesięciu razy wydajniej od chłopa.

Uprzemysłowienie było jednak drogą przez padół łez i zgrzytania zębów nawet w krajach, które dziś są najbogatsze.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj