Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Zbliżenie na zgliszczach

Będziemy ocieplać stosunki z Białorusią?

Gotowość Łukaszenki do zmian, do zdjęcia pęt nałożonych na społeczeństwo obywatelskie, niezależne media i opozycję, jest bliska zeru. Gotowość Łukaszenki do zmian, do zdjęcia pęt nałożonych na społeczeństwo obywatelskie, niezależne media i opozycję, jest bliska zeru. Gleb Garanich/Reuters / Forum
Jeśli rząd PiS myśli, że ocieplenie relacji z Białorusią będzie łatwym, szybkim i jakże potrzebnym mu sukcesem w polityce zagranicznej, to się może przeliczyć.
U boku Aleksandra Łukaszenki syn Mikołaj, szykowany na następcęNikolai Petrov/Pool/EPA/PAP U boku Aleksandra Łukaszenki syn Mikołaj, szykowany na następcę

Na kierunku białoruskim PiS wywiązuje się z obietnic. Zapowiedział, że poprawi stosunki z Białorusią, i mamy ocieplenie, jest reset. Polskie MSZ zaprzecza, by ścięcie dotacji dla telewizji Biełsat, co może oznaczać likwidację stacji prezentującej pogląd białoruskiej opozycji, było decyzją polityczną. Wiceminister Konrad Szymański twierdzi, że operacja ma podłoże wyłącznie budżetowe, a chodzi o kilka milionów złotych rocznie, kwotę niewielką. Jego szef Witold Waszczykowski potwierdza: są inne wydatki, m.in. generowane przez migrację z Syrii (?). Zamiast nadającego po białorusku Biełsatu Białorusini będą mogli oglądać polskie kanały telewizyjne, a polskiego – minister poinstruował z właściwą sobie elegancją – nauczą się.

Sukces Biełsatu jest spory, jak na sumy, które w niego zainwestowano – mówi Witold Jurasz, były chargé d’affaires w Mińsku, krytyk dyplomacji spod znaku i PiS, i ośmiolecia PO. Według informacji portalu Wirtualna Polska Biełsat padł ofiarą transakcji – zwiędnie w zamian za zgodę na rozpowszechnianie sygnału TVP Polonia i TVP Kultura, za dostęp Polski do prądu z budowanej pod Oszmianą elektrowni atomowej i powstrzymanie presji na Związek Polaków na Białorusi. Na początku stycznia dyrektor Agnieszka Romaszewska-Guzy ogłosiła, że stacja ma gwarancję premier Beaty Szydło i będzie istnieć, choć nie wiadomo, w jakiej formie.

W ostatnich miesiącach do Mińska pojechali minister Waszczykowski, marszałek Senatu Stanisław Karczewski i wicepremier ds. gospodarczych Mateusz Morawiecki. Marszałkowi bardzo miło się rozmawiało z „ciepłym człowiekiem” Alaksandrem Łukaszenką, był zdziwiony, jak na Białorusi jest czysto.

Polityka 2.2017 (3093) z dnia 10.01.2017; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Zbliżenie na zgliszczach"
Reklama