Trump przyjeżdża na szczyt NATO: sojusz zwiera szyki
Ameryka wraca do Europy
Podczas najbliższego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego prezydent USA po raz pierwszy zapyta nie o to, co Ameryka może zrobić dla Europy, ale co Europa może zrobić dla Ameryki.
Żołnierze amerykańscy w drodze na ćwiczenia w Polsce
Kacper Pempel/Reuters/Forum

Żołnierze amerykańscy w drodze na ćwiczenia w Polsce

Małżeńska sprzeczka Ameryki i Europy nie została jeszcze zażegnana, ale obie strony uczyniły krok ku pojednaniu, czego dowodem ma być pierwsza europejska wizyta prezydenta Donalda Trumpa w związku ze szczytem NATO. Tutejsi członkowie Sojuszu stopniowo zwiększają wpłaty na rzecz wspólnego bezpieczeństwa – w 2016 r. o 3,8 proc. – a obrażony do niedawna Trump już nie mówi, że Sojusz jest przestarzały. Rozbieżności nie zniknęły, ale na szczycie Sojuszu w Brukseli Amerykanie i Europejczycy mają ustalić wspólny plan naprawy i zaprzestać wymiany inwektyw.

Niektórzy Europejczycy stają wręcz na głowie, by pokazać Amerykanom, jak bardzo się starają. Niezamożna Rumunia ogłosiła plan wydatków obronnych, który zrobił wrażenie zwłaszcza w uznawanej do tej pory za lidera Warszawie. Za niespełna 10 mld euro Bukareszt chce kupić i Patrioty, i wyrzutnie rakietowe ziemia-ziemia, i dodatkowe F-16, a nawet cztery nowoczesne okręty wojenne. Plan nijak nie spina się finansowo, ale ma być dowodem dobrej woli.

Lokalny wyścig zbrojeń wygrywają kraje nadbałtyckie, które na potęgę kupują używane i nowe wozy bojowe, działa samobieżne i pociski przeciwpancerne. Litwa i Łotwa wspólnie inwestują w nowoczesny norwesko-amerykański system obrony powietrznej. Jakby w nagrodę USA właśnie zadeklarowały, że wyślą do krajów nadbałtyckich własne Patrioty. Nawet Niemcy, napominane dość obcesowo przez Waszyngton, przyznają już oficjalnie, że ich sprzęt wojskowy jest w fatalnym stanie i dokupują nowe czołgi.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną