190 na Polskę
Dwuletnia kadencja Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rozpoczyna się 1 stycznia 2018 r.
Justin Lane/EPA/PAP

Dwuletnia kadencja Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rozpoczyna się 1 stycznia 2018 r.

Wchodzimy do Rady Bezpieczeństwa z Kuwejtem, Gwineą i Marokiem.

Polska została niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Głosowało na nas 190 państw ze 192, które mogły oddać głos (Polska była wyłączona, a dwa kraje się wstrzymały). Głosowanie było tajne i nie mieliśmy żadnego konkurenta, ponieważ Bułgaria, która od lat zabiegała o miejsce w Radzie, wycofała się na ostatniej prostej, cedując na nas zdobyte u innych państw poparcie (podobno za obietnicę, że Polska poprze jej starania o członkostwo w latach – uwaga! – 2038–39). Biorąc pod uwagę naszą ostatnio nie najlepszą reputację, ważne jednak, że nikt nie oddał głosu przeciw. Mnóstwo pracy, jaką przez lata w lobbowanie włożyli polscy dyplomaci, nie poszło na marne. I pięciu nowych pracowników, z którymi rozmowy trwają już od miesięcy, zasili teraz Polskie Przedstawicielstwo przy ONZ w Nowym Jorku.

Oprócz pięciu stałych członków Rady – USA, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii i Chin – zasiądziemy w gronie 10 niestałych, wybieranych co dwa lata po pięć państw na dwuletnie kadencje.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj