Do czego może doprowadzić katarski kryzys w Zatoce Perskiej
Katar w izolatce
Zablokowanie Kataru przez Arabię Saudyjską i jej sojuszników ma zmusić emirat, aby zajął swoje miejsce w czarno-białej układance Bliskiego Wschodu. Koniec siedzenia okrakiem.
To ogromne złoża gazu czynią Katarczyków najbogatszymi na świecie (PKB per capita).
Nashira A. Hameed/EyeEm/Getty Images

To ogromne złoża gazu czynią Katarczyków najbogatszymi na świecie (PKB per capita).

Pół wieku temu do wybuchu wojny sześciodniowej wystarczyła blokada Cieśniny Tirańskiej przez Egipt. W ubiegłym tygodniu Katar znalazł się w znacznie gorszym położeniu. Koalicja państw pod przywództwem Arabii Saudyjskiej niemal zupełnie odcięła od świata położony na półwyspie emirat: zablokowane połączenia morskie i lotnicze, zamknięta granica lądowa, deportacje Katarczyków z krajów wrogiej koalicji.

Saudyjczycy – a w ślad za nimi ich sojusznicy – przekonują, że Katar jest największym sponsorem islamskiego terroryzmu na Bliskim Wschodzie, w tym „terrorystycznego reżimu” w Teheranie. I że jego blokada jest jedynym sposobem na powstrzymanie tego procederu.

Gospodarka emiratu opiera się na wydobyciu gazu ziemnego, głównie spod dna zatoki. Czyni to Katarczyków najbogatszymi na świecie (PKB per capita), ale też uzależnia ich od importowanej żywności, bo w emiracie niczego nie opłaca się uprawiać. Po wprowadzeniu blokady Katar zaczął więc ściągać żywność samolotami, ale w dłuższej perspektywie tylko transport samochodowy przez zamkniętą dziś na głucho granicę z Arabią ma wystarczającą przepustowość, aby wyżywić 2,6 mln mieszkańców Kataru, z czego zaledwie 313 tys. to pełnoprawni obywatele. Jednocześnie blokada morska, a być może nieodległe zamknięcie cieśnin na drodze do Europy i Azji, odcina Katarczyków od ich głównego sposobu zarabiania na życie, czyli sprzedaży skroplonego gazu.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj