Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Toyoty za wołowinę

Wartość eksportu Unii Europejskiej do Japonii wzrośnie do 100 mld euro. Wartość eksportu Unii Europejskiej do Japonii wzrośnie do 100 mld euro. Ina Fassbender/Reuters / Forum

Unia i Japonia porozumiały się w sprawie umowy handlowej, która znacznie obniży taryfy celne i otworzy rynki zamówień publicznych.

Umowę zawarto po czterech latach i 18 rundach negocjacji. Dzięki niej państwa Unii oszczędzą rocznie nawet 1 mld euro na cłach, a wartość ich eksportu do Japonii wzrośnie z obecnych 80 do 100 mld euro. Japonia jest drugim po Chinach azjatyckim partnerem handlowym Unii i szóstym na świecie, a w połączeniu z Unią będzie odpowiadać za jedną trzecią światowego handlu. Teraz Tokio wynegocjowało nie tylko łatwiejszy dostęp do wspólnotowego rynku pracy, ale i możliwość sprzedawania bez cła do Europy swojej elektroniki oraz samochodów. Do tej pory wszystkie mazdy i toyoty obciążone 10-procentowym haraczem przegrywały konkurencję choćby z koreańskimi hyundaiami, które dzięki podpisanej w 2015 r. umowie handlowej Unii z Koreą stopniowo wchodziły w obrót bezcłowy.

Z kolei Europejczycy od dawna ostrzyli sobie zęby nie tylko na dostęp do japońskich przetargów publicznych na kolei, ale i do japońskiego rynku spożywczego. Chcieli swobodnie sprzedawać m.in. wołowinę, wieprzowinę, nabiał i ryż. Dotąd np. eksport unijnych win obłożony był 15-procentowym cłem, a serów 30-procentowym,  w niektórych przypadkach nawet 40-procentowym. Kiedy umowa wejdzie w życie, część taryf od razu spadnie do zera, a część dopiero po kilkunastu latach okresu przejściowego. Nawet jeśli skutki ekonomiczne umowy nie będą od razu spektakularne, bo rozłożone w czasie, i tak jest to pozytywny sygnał dla handlu międzynarodowego i prztyczek w nos prezydenta Trumpa, który zaraz po objęciu urzędu nie tylko zamroził rozmowy nad unijno-amerykańskim układem handlowym TTIP, ale też ogłosił wyjście USA z Partnerstwa Transpacyficznego (TPP), którego częścią jest Japonia.

Polityka 28.2017 (3118) z dnia 11.07.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9
Reklama