Co ma wspólnego polityka z reinkarnacją
Sam się odrodzę
Zajmijcie się reinkarnacjami Mao i Denga, a nie moją – apeluje XIV Dalajlama do chińskich komunistów.
XIV Dalajlama sześć lat temu przeszedł na polityczną emeryturę.
Anuwar Hazarika/Reuters/Forum

XIV Dalajlama sześć lat temu przeszedł na polityczną emeryturę.

Obecnie panujący dalajlama jest w dobrej formie. Ma 82 lata, sześć lat temu przeszedł na polityczną emeryturę. Tybetańskim rządem na uchodźstwie w Indiach kieruje demokratycznie wybrany świecki. Natomiast dalajlama naucza na całym świecie buddyzmu. To jego najważniejsza aktywność. Ale co będzie, gdy go zabraknie? Pytanie ma nie tylko sens religijny. Chodzi też o politykę.

Chińskie władze dążą do przejęcia kontroli nad buddyzmem tybetańskim i jego instytucjami, na czele z instytucją dalajlamów, duchowych zwierzchników tego buddyzmu. Nie tylko w okupowanym Tybecie, ale i poza granicami ChRL. To zgodne z logiką rządów monopartyjnych, które nie tolerują żadnej instytucji od nich niezależnej, ale sprzeczne z logiką praw człowieka i zasadami demokratycznymi, które stara się wcielać w życie diaspora tybetańska pod przewodem XIV Dalajlamy.

Dalajlama wiele razy wyjaśniał, że z punktu widzenia tybetańskiej tradycji buddyzmu sprawa jego kolejnego odrodzenia (reinkarnacji) jest jasna: sam dał wskazówki na ten temat w swych oświadczeniach. Chiny Ludowe, choć oficjalnie ateistyczne, wydały natomiast dokument zapowiadający, że mają zamiar kontrolować sprawę reinkarnacji. Czyli ingerować w tybetańskie procedury, aby zachować polityczną kontrolę nad Tybetem.

Chcą mieć dalajlamę zależnego od Pekinu, który będzie pasem transmisyjnym chińskiej polityki dotyczącej Krainy Śniegów. Obecny XIV Dalajlama skomentował to tak: „Mówią, że czekają na moją śmierć i że sami rozpoznają wybranego przez siebie XV Dalajlamę.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną